Al Jolson - najlepszy artysta estradowy wszech czasów 0

 

„Najlepszy artysta estradowy wszech czasów” – taki przydomek zyskał w przeciągu niemal 40. lat swojej kariery scenicznej Al Jolson. Piosenkarz, aktor i komik w pierwszych latach XX wieku osiągnął wielki sukces w show businessie, stając się najbardziej rozpoznawalną twarzą burzliwie rozkwitającego przemysłu rozrywkowego.

 

Al Jolson – blackface furtką do kariery

Urodzony prawdopodobnie 26go maja 1886 roku na Litwie jako Asa Yoelson pochodził z żydowskiej rodziny, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w latach 90-tych XIX wieku. Związki Jolsona z branżą rozrywkową sięgają jeszcze końca ubiegłego wieku, kiedy to wraz z bratem zaczął pracować jako uliczny komik. Pierwszy sceniczny występ, jeszcze jako nastolatek, zanotował Jolson we wrześniu 1899 roku w sztuce „Children of the Ghetto”. Z początkiem XX wieku zaczął z bratem występować w wodewilach, natomiast od 1906 roku kontynuował działalność w pojedynkę jako artysta ucharakteryzowany na Afroamerykanina (ang. blackface). W 1908 i 1909 roku był członkiem jednej z najlepszych grup Minstrel Shows tamtych czasów, dowodzonej przez Lew’a Dockstadera.

 

Al Jolson – charyzmatyczny aktor i komik

20 marca 1911 roku wystąpił w nowo otwartym teatrze Winter Garden na Broadwayu w spektaklu zatytułowanym „La Belle Paree”. Występując nadal jako blackface szybko stał się gwiazdą tego widowiska. W następnej produkcji teatru, operetce „Vera Violetta”, Jolson otrzymał drugoplanową rolę czarnoskórego kelnera, lecz skradł serca publiczności niezapomnianymi wykonaniami utworów „Rum-Tum-Tiddle” i „That Haunting Melody”. Operetka wystawiana była aż 112 razy, a Jolson, dzięki charyzmatycznym występom, podpisał kontrakt z Victor Records na zarejestrowanie singla zawierającego dwa utwory z widowiska. „Rum Tum Tiddle” i „Ragging the Baby to Sleep” stały się wielkim komercyjnym sukcesem.

Popularność Jolsona gwałtownie rosła. Jego kolejne kreacje w widowiskach stawały się ponadczasowe, a nagrywane utwory determinowały status Jolsona jako nie tylko aktora i komika, ale również piosenkarza. Do 1921 roku wystąpił jeszcze m.in. w takich widowiskach teatru Winter Garden jak: „The Honeymoon Express” (1913), „Dancing Around” (1915), „Robinson Crusoe, Jr.” (1916), czy „Sinbad” (1916). Każde wystawiane było ponad 100 razy, również podczas tras objazdowych, i z każdego Jolson nagrywał cieszące się wielką sławą utwory. Piosenkarz zostanie na zawsze zapamiętany z wykonania utworu „Swanee”, który zaczął wykonywać w 1919 roku, by następnie dołączyć go do show „Sinbad”.

 

Al Jolson “The Jazz Singer” – pierwsze udźwiękowione filmy

Pomiędzy 1921 a 1927 rokiem Jolson wystawiał widowiska w nowojorskim teatrze Jolson's 59th Street Theatre, jeszcze bardziej umacniając swoją pozycję w show businessie.

W 1926 roku wystąpił i zaśpiewał w pierwszym udźwiękowionym filmie pt. „Śpiewak jazzbandu”, bazującym w dużej mierze na jego życiorysie. Następnie, zamiast powrócić do występów scenicznych, Jolson skupił się na aktorstwie i już rok później pojawił się na ekranie w najbardziej kasowym filmie tamtych czasów zatytułowanym „Śpiewający błazen”. Jednak popularność filmów muzycznych bardzo szybko zmalała, więc kolejne produkcje z udziałem Jolsona nie zyskały wielkiego poklasku.

 

W służbie amerykańskim żołnierzom

W latach 30-tych kariera Jolsona zaczęła stopniowo przygasać. W 1940 roku powrócił na Broadway i wystąpił w widowisku „Hold on to Yours hats”, w którym wystąpił 158 razy do jesieni roku następnego. Przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej skłoniło go do podróży po kraju i świecie w celu zabawiania amerykańskich żołnierzy. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały stopniowe wycofywanie się z życia artystycznego. Jednak mimo tych trudności w 1946 roku premierę miał biograficzny film „The Jolson Story” z Larry’m Parksem w roli tytułowej, a 3 lata później druga część – „Jolson Sings Again”. Z tego pierwszego pochodzi największy przebój artysty – „Anniversary Song”. W 1950 roku Al Jolson na własną rękę udał się do Korei, by rozbawiać walczących amerykańskich żołnierzy. Miesiąc po powrocie, 23go października, zmarł na atak serca.

Komentarze do wpisu (0)

OFERTA SPECJALNA!
Nowości
Crosby, Kaye, Kunz MIX 9 szt ALBUM
Crosby, Kaye, Kunz MIX 9 szt ALBUM
129,99 zł
szt.
Les Paul, Lombardo, Kaye MIX 9szt ALBUM
Les Paul, Lombardo, Kaye MIX 9szt ALBUM
129,99 zł
szt.
Jolson, Crosby, Martin MIX 9 szt Album
Jolson, Crosby, Martin MIX 9 szt Album
129,99 zł
szt.
Kolanko do tuby gramofonowej
Kolanko do tuby gramofonowej
39,99 zł
szt.
Stary gramofon w walizce Schwechten
Stary gramofon w walizce Schwechten
600,00 zł
szt.
Korba do starego gramofonu
Korba do starego gramofonu
39,99 zł
szt.
Szafa grająca na winyle Seeburg Stereo 160
Szafa grająca na winyle Seeburg Stereo 160
4 900,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl