Doris Day - wielka gwiazda amerykańskiego SWINGu 0

DORIS DAY (03.04.1922 – 13.05.2019)

 

 

 

Doris Day – filmy i kariera aktorska

Zdecydowana większość kojarzy Doris Day z jej niezapomnianych ról u boku aktorów pokroju Clarka Gable’a i Rock Hudsona w takich filmach jak: „W świetle księżyca”, „Calamity Jane”, czy „Człowiek, który wiedział za dużo”. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że w latach 40-tych ubiegłego wieku Day była jedną z najważniejszych wokalistek ery swingu. W naszej świadomości Doris Day funkcjonuje jako aktorka, uosabiająca silną amerykańską kobietę oraz wokalistka, do której przylgnęły na stałe nieśmiertelne przeboje jak: „Secret love”, „Que sera, sera (whatever will be, will be)”, czy genialne wykonanie przez Doris Day „Dream a little dream of me”.

 

Doris Day - biografia

Doris Day urodziła się jako Doris Mary Anne von Kappelhoff w Evanston na przedmieściach Cincinatti. Od 6. roku życia zaczęła pobierać lekcje tańca i z nim wiązała swoją przyszłą karierę. Jednak w wieku 13 lat uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego nabawiła się poważnej kontuzji prawej nogi i musiała zrezygnować z tańca. Niedługo potem zainteresowała się muzyką i śpiewem, zaliczając do grona ulubionych wykonawców Benny’ego Goodmana, braci Dorsey i Ellę Fitzgerald. Słuchając nagrań tych artystów próbowała odnaleźć swój własny styl śpiewania. Pobierała nawet lekcje śpiewu od Grace’a Raine’a, który zorganizował Day występ w lokalnej stacji radiowej WLW.

W 1939 roku została wokalistką w grupie muzycznej Boba Crosby’ego. Po trzech miesiącach dołączyła do big bandu Lesa Browna, z którym przez 6 lat współpracy zdobyła popularność oraz międzynarodową sławę. Stała się czołową wokalistką, której głos rozpoznawalny był dzięki takim utworom jak „Sentimental journey”, czy „My dreams are getting better all the time”, choć pewnie więcej osób kojarzy wykonanie Doris Day „Perhaps” oraz „Fly me to the moon”.

 

Doris Day – filmy i piosenki

Pierwszym filmem, w którym Day wystąpiła był „Romans na pełnym morzu” z 1948 roku. Rolę dostała przypadkowo, ponieważ – za namową swojego agenta – wystąpiła na przyjęciu w Hollywood m.in. dla Jule’a Styne’a i Sammy’ego Cahna – kompozytorów, którzy pracowali wówczas nad muzyką do nowego filmu dla Warner Bros. Cahn doprowadził do tego, by Day wystąpiła na castingu do głównej roli kobiecej. Reżyser Michael Curtiz wybrał właśnie ją.

Sukces filmu przyczynił się do eksplozji kariery Doris Day. Występując w kolejnych filmach, nagrywała utwory, które były w nich wykorzystywane i które również stawały się przebojami (np. „Secret love” z filmu „Calamity Jane”,  „Que sera, sera (whatever will be, will be)” z filmu „Człowiek, który wiedział za dużo”). Pod koniec lat 40-tych rozpoczęła solową karierę jako wokalistka. Jej wczesne dokonania naznaczone były jeszcze jazzowym pierwiastkiem, ale kolejne wyraźnie skierowały się w stronę muzyki popularnej. W kolejnej dekadzie stała się najbardziej znaną i najlepiej opłacaną wokalistką w Stanach Zjednoczonych. Niestety kolejne dziesięciolecie, głównie ze względu na życie prywatne, było dla Doris Day bardzo trudne.

 

Doris Day– mężowie i życie prywatne

Mężczyźni, z którymi wiązała się gwiazda nie dali jej szczęścia. Miała czterech mężów i przeżyła 3 rozwody. Syn Doris Day Terry Melcher to jej jedyne dziecko. W 1968 roku, po śmierci 3. męża przeżyła załamanie nerwowe. Od tego roku przez 5 kolejnych lat stacja CBS emitowała sitcom z jej udziałem, zatytułowany „The Doris Day show”. W 1994 roku wydała „The love album” – krążek zawierający utwory zarejestrowane jeszcze w 1967 roku w Hollywood. Jej ostatnim studyjnym albumem jest „My heart” z 2011 roku, na którym wokalistka umieściła utwory nagrane w latach 80-tych. Dotarł on do 9. miejsca brytyjskiej listy przebojów, a Day stała się najstarszym artystą w historii, którego wydawnictwo znalazło się w tym zestawieniu.

13. maja 2019 roku zgasła jej gwiazda – Doris Day zmarła w Carmel Valley Village w Kalifornii, przeżywszy 97 lat. Jej image dziewczyny z sąsiedztwa przyćmił ogromny talent do muzyki wymagającej większych umiejętności wokalnych; Frankie Laine chwalił ją np. za fantastyczne jazzowe vibrato. Miała barwne życia i była doceniana, a szefowie zespołów z którymi nagrywała, podkreślali jej profesjonalną postawę (potrafiła bezbłędnie zaśpiewać utwór już za pierwszym podejściem do nagrania!). niesamowite wyczucie warunków akustycznych, mikrofonu, sali i dostosowanie do nich barwy głosu oraz wykorzystanie w pełni jego głębi. Wbrew pozorom nie była tylko śliczną blondynką ładnie śpiewającą popowe piosenki i na stałe wpisała się w historię muzyki.

 

Komentarze do wpisu (0)

OFERTA SPECJALNA!
Nowości
Violetta - tango/ Pangajo Muza 3290a
Violetta - tango/ Pangajo Muza 3290a
19,99 zł
szt.
Violetta - tango/ Pangajo Pronit 3290
Violetta - tango/ Pangajo Pronit 3290
19,99 zł
szt.
Zum Langen Jan/ Tweedlee Dee Muza 2974
Zum Langen Jan/ Tweedlee Dee Muza 2974
19,99 zł
szt.
Bolero/ Do Widzenia Muza 3268
Bolero/ Do Widzenia Muza 3268
19,99 zł
szt.
Spełniony Sen / Dziadek Muza 3219a
Spełniony Sen / Dziadek Muza 3219a
19,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl