Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Blog DoGramofonu.pl  

Kategorie: 

historia   artyści   Technika    oferta

Płyta szelakowa - niezbędne informacje
Historia płyty szelakowej

Historia płyty szelakowej

Historia muzyki w aktualnie znanej nam formie sięga wielu setek lat wstecz, lecz dopiero od niedawna można jej słuchać także w zaciszu własnego domu. Muzyka znana naszym przodkom, początkowo nie mogła być w żaden sposób archiwizowana. Wraz z ostatnim koncertem cichła, a jedyną jej formą zapamiętania były głowy ówczesnych widzów. Artyści z tamtych czasów pozostawili po sobie jedynie zapisane nuty, które w późniejszym czasie mogli odegrać ich następcy i tym samym (w pewnym tylko stopniu) przywrócić je do życia.

Świat zmienił się nie do poznania wraz z wynalazkiem Thomasa Edisona. To wizjoner, który wsławił się stworzeniem żarówki oraz - o czym wie niewielu - fonografu. Urządzenie to jako pierwsze umożliwiało odsłuch dźwięku zapisanego na nośniku, w tym wypadku woskowych cylindrów. Były one jednorazowe i nie mogły zostać wprowadzone do masowego obrotu. Emil Berliner, który stworzył płytę szelakową, na zawsze zmienił oblicze muzyki.

Płyta szelakowa - jak jest zbudowana?

Płyta szelakowa została wykonana z szelaku, czyli utwardzonej żywicy pochodzącej i pozyskiwanej od czerwców  - owadów zamieszkujących obszary Tajlandii i Indii. Szelak dla tych owadów jest swoistą zbroją, która chroni potomstwo przed intruzami z zewnątrz i zapewnia im należytą ochronę. To właśnie on został zastosowany jako pierwszy nośnik danych dźwiękowych, a w późniejszych etapach wymieniono go na żywice pochodzenia syntetycznego.

Mimo iż cechą charakterystyczną tego materiału jest duża twardość, jest on obarczony ogromną podatnością na rozbicie, w tym stłuczenia oraz ukruszenia. W przeciwieństwie do płyt winylowych, które są zdecydowanie bardziej odporne na uszczerbki mechaniczne, szelaki mogą bezpowrotnie roztrzaskać się przy mocniejszym spotkaniu z podłogą.

Jak odtwarzać płyty szelakowe?

Warto wiedzieć, że płyta szelakowa jest nośnikiem, którego nie da się odtworzyć na gramofonie mechaniczno-akustycznym, czyli patefonie. To płyty, które można odtwarzać jedynie na gramofonach z epoki ich produkcji. Niezwykle istotny jest także dobór ciężaru ramienia, czyli siły z jaką ramię dociska igłę do tłoczeń w płycie. W przypadku płyty szelakowej, najlepsze są modele nieco cięższe i z większym naciskiem.

Równie ważne są igły. Jest to szczególnie istotne przy płytach szelakowych, gdyż źle dobrany model potrafi zniszczyć bezpowrotnie daną płytę lub - w najlepszym razie - nie usłyszymy żadnego efektu jej pracy. Ponadto, należy bezwzględnie pamiętać o wymianie igły na nową po każdym odsłuchu. Płyty szelakowe są dla większości igieł bardzo trudnym nośnikiem i tym samym powodują w nich pewne negatywne efekty.

Co odsłuchasz na płycie szelakowej?

Technika produkcji tych płyt była dość trudna, lecz nie przeszkadzało to w tłoczeniu utworów i całych albumów przez artystów wszelkiego rodzaju. Zarówno ci znani, jak i ci mniej popularni, w większości posiadali w swoim portfolio nagrania wydane w ten sposób. Do tego grona zaliczali się m.in polscy piosenkarze, zagraniczne gwiazdy i artyści niezależni.

Cechy charakterystyczne płyty szelakowej

Standardową prędkością odtwarzania płyt szelakowych jest 78 obrotów na minutę, lecz zdarzają się pewne odstępstwa od reguły. Niektóre płyty wymagają bowiem prędkości 60 lub 76 obrotów i tym samym do odsłuchu potrzebują albo odpowiedniego gramofonu z właściwą prędkością albo możliwości jej zmiany podczas pracy.

Płyty szelakowe mają przeważnie ustandaryzowany rozmiar 12 cali, choć i tu wystąpiły pewne dysproporcje. Wiele płyt charakteryzuje się bowiem średnicą równą 10 cali. Co ciekawe, mimo tak dużej powierzchni płyty, nagrania na niej zachowane nie mają więcej niż 4,5 minuty (w przypadku największych modeli). To około 10x mniej niż w płytach winylowych, na których bez najmniejszych problemów zmieści się cały album.

 

 

boxPromocje
David Bowie - ramka z autentycznym autografem Bowie3
David Bowie - ramka z autentycznym autografem Bowie3
1 000,00 zł 899,99 zł
szt.
David Bowie - ramka z autentycznym autografem Bowie4
David Bowie - ramka z autentycznym autografem Bowie4
1 000,00 zł 899,99 zł
szt.
Gramofon na korbę REGAL wewnętrzna tuba ok 1920
Gramofon na korbę REGAL wewnętrzna tuba ok 1920
1 300,00 zł 750,00 zł
szt.
Gramofon z tubą Talk-O-Phone ok 1905 rok
Gramofon z tubą Talk-O-Phone ok 1905 rok
6 500,00 zł 5 900,00 zł
szt.
Gramofon z tubą VICTOR P
Gramofon z tubą VICTOR P
6 500,00 zł 5 900,00 zł
szt.
Niebieski Stojak Na Winyle Płyty Winylowe OUTLET
Niebieski Stojak Na Winyle Płyty Winylowe OUTLET
279,99 zł 179,99 zł
szt.
Outlet LP CASE 101 walizka na płyty 12''
Outlet LP CASE 101 walizka na płyty 12''
199,99 zł 139,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl