Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Louis Armstrong - wybitny trębacz i wokalista jazzowy
Louis Armstrong

LOUIS ARMSTRONG (04.08.1901 – 06.07.1971)

 

Wkład Louisa Armstronga w rozwój jazzu jest nieoceniony. Jeden z najpopularniejszych utworów „What a wonderful world” można rozpoznać już po kilku dźwiękach ze względu na charakterystyczny chrypiący wokal Satchmo. Louisa Armstronga wymienia się jednym tchem obok Benny'ego Goodmana, Duke'a Ellingtona czy Milesa Davisa.

 

POCZĄTKI

Armstrong, urodzony 4 sierpnia 1901 roku w Nowym Orleanie, wychowywał się w bardzo biednej dzielnicy zamieszkiwanej przez Afroamerykanów. Swój pierwszy instrument, jakim był kornet, kupił w wieku 10. lat, gdy dostał zaliczkę od swojego pracodawcy, litewskiego Żyda. Sam uczył się na nim grać, a po opuszczeniu szkoły dołączył do kwartetu chłopców grających na ulicy dla pieniędzy. W sylwestrową noc 1912 roku pożyczył od ojczyma pistolet i wystrzelił ślepy nabój w powietrze, za co został aresztowany i wysłany do domu poprawczego. Tam uczył się podstaw muzyki, ćwiczył grę na kornecie i trąbce i występował w szkolnej kapeli. W połowie 1914 roku został zwolniony z poprawczaka i otoczony opieką przez swojego idola, również pochodzącego z Nowego Orleanu, Kinga Olivera – arcyważną postać w świecie jazzu. W 1918 roku Oliver przeniósł się do Chicago, a jego miejsce w poważanym zespole Kid Ory Band zajął Armstrong.

W tym czasie muzyk rozwijał swoje umiejętności. Nauczył się czytać partyturę, rozpoczął także śpiewanie podczas występów. Na zaproszenie Kinga Olivera, w sierpniu 1922 roku przeniósł się do Chicago i zaczął grać w Creole Jazz Band, kierowanej przez jego muzycznego idola. W następnym roku dokonał pierwszych nagrań wraz z zespołem. W 1924 roku Armstrong odszedł z zespołu Olivera i dołączył do grupy Fletcher Hendersona, kolejnej z wybitnych postaci w historii jazzu. W tym czasie zamienił kornet na trąbkę.

 

LOUIS ARMSTRONG & HIS HOT FIVE

W 1925 roku podpisał kontrakt z OKeh Records i rozpoczął nagrania z towarzyszącymi mu muzykami, znanymi jako Louis Armstrong & His Hot Five (były dwa zespoły określane tą samą nazwą, występujące w różnych latach. W 1927 roku podczas nagrań powiększony zespół nazywano Louis Armstrong & His Hot Seven). Najbardziej znanymi utworami zarejestrowanymi podówczas są: „Potato head blues” czy „Heebie Jeebies”, w którym po raz pierwszy w historii Armstrong śpiewa stosując scatting (specyficzny styl śpiewu, polegający na improwizowaniu i zastąpieniu słów różnymi dźwiękami). Utwór ten stał się niezwykle popularny, dając tym samym rozgłos Armstrongowi i jego grupie.

 

DALSZA KARIERA

Do końca lat 20. występował w Sunset Cafe i Savoy Ballroom w Chicago, a także w orkiestrze Hot Chocolates na Broadwayu, gdzie wykonywał utwór „Ain’t Misbehavin”. Jego wykonanie utworu wkrótce pojawiło się na czołowych miejscach list przebojów. W 1932 roku podpisał kontrakt z Columbia Records, dla której zarejestrował wielkie przeboje („Chinatown, My Chinatown”, „You Can Depend on Me”, „All of Me”). Latem tego roku powrócił do Chicago, by stanąć na czele zespołu Zilnera Randolpha. Grupa dawała występy w całym kraju, a w lipcu wystąpili w Anglii. W Europie przebywał Armstrong dłuższy czas.

Nowy manager muzyka, Joe Glaser, zorganizował Armstrongowi zespół, który zadebiutował w Indianapolis 1 lipca 1935 roku i z którym muzyk grał przez kilka kolejnych lat. W tym czasie muzyk zaczął pojawiać się także w filmach („Pennies from Heaven” z 1936 roku – główna rola Binga Crosby’ego) i nadal nagrywał utwory dla Decca Records, z którą związał się od niedawna.

Po II wojnie światowej Armstrong powołał do życia zespół nazwany Louis Armstrong & His All Stars. Grupa składała się z 6. członków, a przez jej skład przewinęli się m.in. Billy Kyle, Tyree Glenn, Earl Hines czy Trummy Young. W 1948 roku wyruszył w trasę po świecie.

Przez kolejne 2. dekady Armstrong pozostawał cały czas aktywny muzycznie. Od 1954 roku, po wygaśnięciu kontraktu z Decca Records, wiązał się jako artysta niezależny z wieloma wytwórniami, rejestrując materiał różny od klasycznego, jazzowego. Dzięki temu jego muzyka i twórczość zaczęły docierać do młodszych odbiorców. W 1964 roku otrzymał nagrodę Grammy za utwór „Hello, Dolly!” z musicalu o takim samym tytule. 4 lata później ten sukces powtórzył z utworem „What a wonderful world”. Pod koniec lat 60. zaprzestał regularnego koncertowania z powodu pogarszającego się zdrowia. Zmarł 6 lipca 1971 roku na atak serca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl