Paul Whiteman - król epoki jazzu 0

 

PAUL WHITEMAN - król epoki jazzu

(28.03.1890 – 29.12.1967)

 

 

Wśród wielu artystów jazzowych pierwszych dziesięcioleci XX wieku fundamentalną rolę odegrał Paul Whiteman. I choć szybko przylgnął do niego przydomek „Król jazzu”, to jego twórczość miała również niepomierny wpływ na inne, ówcześnie osławione gatunki muzyczne. Niektórzy współcześni badacze muzyki skłaniają się, by określać Whitemana raczej jako „Króla epoki jazzu”.

 

Whiteman wywodził się z muzycznej rodziny, dlatego też posiadał odpowiednie wykształcenie – uczył się grać na altówce. W wieku 17 lat został członkiem Denver Symphony Orchestra, natomiast w 1918 roku dołączył do San Francisco Symphony Orchestra. W czasie I wojny światowej był liderem zespołu marynarki wojennej. W 1918 roku zorganizował pierwszy taneczny zespól w Los Angeles, natomiast 2 lata później przeniósł się do Nowego Jorku. Jego pierwsze nagrania dla wytwórni Victor („Japanese sandman” oraz „Whispering”) spowodowały, że zyskał ogromną popularność i był uwielbiany w całym kraju.

 

Charakterystyczne dla twórczości Whitemana stylistyczne połączenie muzyki symfonicznej i jazzowej najbardziej widoczne jest w utworze „Błękitna rapsodia” – kompozycji George’a Gershwina na specjalne zamówienie Whitemana. 12 lutego 1924 roku w Aeolian Hall orkiestra Whitemana wykonała ją po raz pierwszy. Występ określono jako „eksperyment w nowoczesnej muzyce”, a podczas koncertu obecne były takie osobistości ze świata muzyki jak Igor Strawiński, Siergiej Rachmaninow czy Willie „The Lion” Smith. Do końca 1927 roku grupa Whitemana zagrała „Blue Rhapsody” 84 razy, a jej nagrania sprzedały się w milionach kopii.

 

W zespole Whitemana występowało wielu cenionych i znanych muzyków, a on sam był niezwykle cenionym bandleaderem. Jego zespół składał się nawet z 35 osób (większość grup w tamtym czasie liczyła od 6 do 10 muzyków). W latach 1927–1930 grał z nim m.in. Frankie Trumabuer, Bing Crosby, Joe Ventui oraz Eddie Lang. Nagrania z tego okresu są uważane za najwybitniejsze w twórczości Whitemana.

 

W 1930 roku muzyk wraz ze swoją grupą wystąpił w filmie „The King of Jazz”. Kolejne dwie dekady, do końca lat 40-tych, przyniosły występy w kilku innych produkcjach, m.in. w filmie „Błękitna rapsodia” (1945) czy „The fabulous Dorseys” (1947) oraz programach radiowych. W latach 1931–1954 Whiteman prowadził w sumie kilkanaście autorskich programów.

 

Czasy kryzysu gospodarczego zmusiły jednak artystę do uszczuplenia liczebności zespołu. Popularność klasycznego jazzu zaczęła stopniowo maleć i być wypierana przez kolejne fazy rozwoju tego gatunku muzycznego, m.in. swing. Jednak nawet po przejściu na muzyczną emeryturę Whiteman był aktywny – został dyrektorem muzycznym w stacji radiowej ABC (lata 40-te i 50-te). Posiadał również swój program telewizyjny (od 1949 do 1954 roku) – „Paul Whiteman's TV teen club”. Do końca życia występował także gościnnie jako dyrygent. Zmarł na atak serca 29 grudnia 1967 roku w Doylestown, w wieku 77 lat.

Komentarze do wpisu (0)

OFERTA SPECJALNA!
Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl