W czasach, gdy przemysł fonograficzny dopiero się rozwijał, powstawało wiele nowych i innowacyjnych wówczas gramofonów i nośników dźwięku. Bardzo często każda firma tworzyła własny rodzaj sprzętu grającego i płyt, licząc na to, że ich pomysł zdominuje rynek i osiągną monopol. Firma Pathe, wzorując się na fonografie Edisona, produkowała własny, unikalny sprzęt. O sukcesie miała zadecydować szafirowa igła, którą można było używać wielokrotnie.
To właśnie od nazwy francuskiej firmy pochodzi określenie „patefon”, które oznacza gramofony i fonografy tej marki. Płyty Pathe były przeznaczone do odtwarzania na patefonach. Co jest w nich szczególnego?
Cechy charakterystyczne płyt Pathe
Dyski Pathe, podobnie jak inne płyty gramofonowe, są wykonane z żywicy szelakowej. Odróżnienie ich od standardowych szelaków nie jest proste - na pierwszy rzut oka są identyczne.
Od innych nośników odróżnia je przede wszystkim pionowe ułożenie rowków i ich większa szerokość. Wynika to z charakterystycznych cech szafirowej igły, używanej do ich odtwarzania. Płyty Pathe grają od środka do zewnątrz i są przeznaczone do odtwarzania z prędkością ok. 80 obrotów na minutę.
Produkowano je w wielu rozmiarach, podawanych w centymetrach, w odróżnieniu od szelaków, które występują w 3 standardowych średnicach, mierzonych w calach.
Płyty Pathe najczęściej występują jako dyski 25 cm (ok. 10 cali), 27 cm (10,5 cala) i 29 cm (11,5 cala). Można także napotkać mniej popularne: 17, 21 i 35 cm, a nawet wielkie 50-centymetrowe (20 cali), grające przy prędkości 120 rpm.
[product category_id="77" slider="true" onlyAvailable="true"]
Jak odtwarzać płyty Pathe?
Płyty Pathe należy odtwarzać wyłącznie na patefonach. Granie dysków na gramofonach grozi uszkodzeniem nośnika. Jak odróżnić gramofon od patefonu? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://dogramofonu.pl/patefon-a-gramofon-poznaj-podstawowe-roznice.
Przy odtwarzaniu płyt Pathe warto pamiętać o ustawieniu większej prędkości obrotów - 80 rpm i ustawieniu igły od wewnątrz.
Co odsłuchasz na dyskach Pathe?
Na płytach Pathe znajdziesz różne nagrania ówczesnej muzyki popularnej i muzyki klasycznej. Są to głównie arie operowe, ragtime’y, czy też standardy jazzowe. Na dyskach często zapisywano także orkiestry dęte i militarne.