Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Ceny płyt winylowych - ile kosztuje płyta winylowa?
Ceny płyt winylowych - ile kosztuje płyta winylowa?

W ciągu ostatnich kilku lat płyty winylowe zdobyły ogromną popularność i zdegradowały płyty CD z dotychczasowej dominującej pozycji. Wydawać by się mogło, że po winyl sięgamy głównie z sentymentu do czasów młodości. Jednak wszystko wskazuje na to, że większość fanów winyli to młodsze pokolenia. To tylko kilka przykładowych czynników, które wpływają na obecne ceny płyt winylowych.

 

SPIS TREŚCI

1. Ceny płyt winylowych używanych

2. Ceny nowych płyt winylowych

 

 

 

 

Ceny płyt winylowych używanych

Ze względu na stopień zużycia płyty winylowe używane zazwyczaj są tańsze niż nowe nagrania. Od tej reguły występują jednak wyjątki, ponieważ dla wielu kolekcjonerów większe znacznie ma nie tylko stan płyty, ale też wydanie. Nawet bardzo zniszczone płyty winylowe znanych wykonawców potrafią kosztować bardzo dużo ze względu na unikalne wydanie lub ograniczoną dostępność.

Nie ma jednak powodów do zmartwień, bo typowy koszt używanej płyty winylowej waha się od 20 do 50 zł. Im bardziej popularny wykonawca, lepsze wydanie i stan, tym cena rośnie. Przy odrobinie wysiłku można już kupić satysfakcjonujące nagranie ciekawego artysty w dobrej cenie.

 

 

 

Od czego zależy cena płyty winylowej?

Duży wpływ na wysokość cen winyli ma wpływ stan nagrań. Płyty winylowe ocenia się według następującej skali:

  1. Doskonały (Excellent) - płyty grają nienagannie, posiadają ewentualnie kilka drobnych rys, które nie wpływają na jakość dźwięku
  2. Bardzo dobry (Very Good) - bardzo dobry stan kolekcjonerski, mogą pojawić się pojedyncze rysy i trzaski przy odtwarzaniu, ale nadal płyta gra świetnie
  3. Dobry (Good) - płyty w stanie dobrym odtwarzają się od początku do końca, mają trochę więcej rys, ale nie przeskakują
  4. Zadowalający (Fair) - płyty znacząco porysowane, czasami trzeszczą ze względu na dużą ilość rys
  5. Słaby (Poor) - bardzo porysowane płyty, nie nadają się do odtwarzania, ponieważ nagranie zapętla się lub przeskakuje

Czasami wyróżnia się także jeszcze jeden stopień skali — mint, który przypisuje się nigdy nieodtwarzanym płytom wyglądającym jak nowe. Im bardziej porysowany i zeszklony krążek, tym winyl jest tańszy. Do odsłuchu nadają się płyty w stanie lepszym niż zadowalający, płyt w stanie zadowalającym lub słabym zazwyczaj nie da się odtworzyć od początku do końca.

Stan okładki to kolejny czynnik, który ma wpływ na cenę używanych płyt winylowych. Okładki starych płyt winylowych po różnych przejściach często posiadają różne defekty. Najczęściej można zaobserwować wyblaknięcie kolorów okładki. Właściciele często praktykowali podpisywanie nagrań, więc wiele używanych płyt winylowych posiada różne podpisy i autografy (niestety zazwyczaj nie są to autografy wykonawców). Część okładek używanych płyt winylowych może być pofalowana — to wynik kontaktu z wodą i wilgocią. Mogą pojawić się także rozcięcia po bokach, obejmują fragment krawędzi okładki lub też cały bok, przez co płyta winylowa może wypadać.

Co jeszcze ma decydujący wpływ na cenę używanej płyty winylowej? Słowo klucz — wydania. Najwięcej znaleźć można rosyjskich wydań płyt winylowych, które są też bardzo przystępne cenowo. Najdrożej kosztują wydania płyt winylowych z krajów wykonawcy np. brytyjskie i amerykańskie. Ważny jest także rok, z którego pochodzi płyta. Ceny płyt winylowych z lat 70. i 80. za pierwsze wydania potrafią być horrendalnie drogie, szczególnie gdy chodzi o topowych wykonawców, a płyta charakteryzuje się stanem bardzo dobrym. Wiele zależy również od gatunku muzycznego.

Warto także dodać, że duży wpływ na cenę starych płyt winylowych mają wydarzenia. Po śmierci artysty uwaga kolekcjonerów koncentruje się na wykonawcy, więc koszt winyli znacznie rośnie, a dane albumy stają się trudne do zdobycia.

 

 

 

Ceny nowych płyt winylowych

Wraz z rosnącą popularnością winyli pojawiło się wiele reedycji płyt artystów z lat 70. i 80. Postępujący trend sprawił, że wiele współcześnie tworzących wykonawców wydaje albumy także na winylach. Przedział cenowy, w jakim można kupić nową płytę winylową rozpoczyna się od 60 zł. Część nagrań kosztuje w okolicach 100 zł.

Nienaganny stan nowych winyli to duża zaleta. Z brzmieniem bywa różnie, część fanów winyli uważa, że starsze nagrania pod tym względem przebijają nowe płyty winylowe. Nie jest to oczywiście reguła, a budując kolekcję warto wybierać zarówno nowe płyty, jak i używane, tym bardziej że część płyt winylowych dostępna jest wyłącznie w starszych, używanych wersjach.

Poszukiwanie idealnych płyt winylowych to nie lada wyzwanie. W naszym sklepie z płytami winylowymi, szelakowymi i gramofonami znajdziesz używane winyle z muzyką popową, rockową, bluesową oraz jazzową. Sprawdź, czy znajdziesz u nas coś ciekawego.

 

[product category_id="25" onlyAvailable="true"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl