Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48 696 472 825

    

Frank Sinatra - poznaj najpopularniejsze utwory i płyty winylowe piosenkarza
Frank Sinatra - poznaj najpopularniejsze utwory i płyty winylowe piosenkarza

Franka Sinatrę znają chyba wszyscy, nie tylko miłośnicy dawnej muzyki. Uznaje się go dziś za jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców XX wieku. Jako że ów amerykański muzyk o włoskich korzeniach występował w czasach prawdziwego boomu na gramofony i płyty winylowe, bez trudu można dostać dziś winyle z jego twórczością. Ówczesne kobiety i nastolatki darzyły Sinatrę podobnym uwielbieniem, jak innego idola nastolatek - Elvisa Presleya. Był bożyszczem kobiet i tak też zresztą został zapamiętany.

Frank Sinatra - biografia

Francis Albert Sinatra urodził się w 1915 roku w stanie New Jersey w Hoboken. Solową karierę muzyczną rozpoczął w 1943 roku, przy czym jako pierwszy śpiewał nie tylko utwory dla dorosłych, ale i dla nastolatek. Występował w najbardziej kasowych musicalach, nagrywał albumy, a także grywał w produkcjach filmowych. Trudno w to uwierzyć, gdy się weźmie pod uwagę, że Sinatra początkowo grywał w klubach nocnych i niejednokrotnie borykał się z problemami finansowymi. Początek lat 40. był w jego karierze najbardziej specyficznym - wówczas rozwinęła się szeroko “sinatromania”, a Frank stał się idolem nastolatek na całym świecie, grywał i zarabiał olbrzymie pieniądze.

Okres załamania nastąpił w połowie lat 50., gdy media spekulowały o jego domniemanych kontaktach z mafią. Frank Sinatra nie radził sobie z krytyką, pojawiły się też u niego trudności finansowe. W jego życiu zdarzył się też epizod porwania syna, Franka Jr. Od tamtej pory piosenkarz nosił przy sobie garść dziesięciocentówek, gdyż porywacze żądali kontaktu z nim wyłącznie przez budki telefoniczne. Sinatra zmarł na zawał serca w 1998 roku w wieku 82 lat. Aż do 1995 roku dawał koncerty. Jednym z bardziej interesujących epizodów w jego życiu, rozgrzewających swego czasu media do czerwoności, był związek z samą Marilyn Monroe, w której był do szaleństwa zakochany i niezwykle przeżywał jej śmierć. Biorąc pod uwagę ten fakt, łatwo sobie wyobrazić skalę popularności tego wspaniałego artysty kilkadziesiąt lat temu.

 

[product search="sinatra" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
 

Frank Sinatra - dyskografia

Jeśli chodzi o to, co nagrywał Frank Sinatra, utwory artysty rozchwytywane były jak świeże bułeczki, praktycznie już od pierwszej płyty wydanej w 1944 roku “Swing and dance with Frank Sinatra”. Kolejnym, chyba najpopularniejszym, winylowym krążkiem był “The Voice”. “The Voice” zresztą stał się przydomkiem Franka. Jednak najlepiej sprzedającym się był krążek “Sinatra and the sands” z 1966 roku.

Jego muzyka w sposób nieprawdopodobny trafiała do odbiorców. Frank był doskonałym słuchaczem i z tego powodu perfekcyjnie potrafił oddawać atmosferę danego utworu. Był prawdziwą gwiazdą estrady, a przystojna twarz zjednywała mu sympatię, szczególnie wśród żeńskiej części publiczności. Frank Sinatra piosenki dopieszczał nie tylko pod względem muzyki, tekstów i ich wymowy, ale również pod względem interpretacji. W 1943 roku, gdy wkroczył na rynek z ramienia Colombia Records, świat potrzebował młodych, zdolnych i utalentowanych muzyków, z którymi można było nagrywać płyty. Trzeba więc przyznać, że urodził się w dobrym miejscu i znakomitym czasie, który pozwolił wyeksponować jego potencjał.

Jeśli chodzi o dyskografię, jaką posiadał Frank Sinatra, płyty wydane z jego utworami przekraczają liczbę 30. Nawet do dzisiaj sprzedają się płyty winylowe z jego piosenkami. Słuchanie ich w oryginalnej wersji, na płycie puszczanej w gramofonie, może być doskonałym sposobem na przeniesienie się w tamte lata, do których wielu wciąż tęskni. Współcześnie imprezy z motywem muzycznych lat 50. Ameryki są idealnym miejscem, w którym można posłuchać utworów Sinatry puszczanych z gramofonu. Jeśli chodzi o utwory, jakie nagrywał Frank Sinatra, winyl był wówczas jedyną dostępną opcją, jednak rozpowszechnioną już na całym świecie.

Frank Sinatra - największe przeboje

Największymi hitami Sinatry jest “My Way”, “Fly me to the moon” oraz “New York, New York”. Sinatra śpiewał o wszystkim - o miłości, życiu, podróżach. To właśnie miłość grała główną rolę zarówno w jego życiu, jak i w piosenkach. Sam Sinatra uznawany jest za wielkiego amanta, nie tylko na szklanym ekranie - sugeruje się bardzo duże liczby jego przelotnych romansów. Po dziś dzień kobiety wzdychają na widok filmów z udziałem tego przystojniaka, śpiewającego głębokim głosem i miłości.

 

Poniżej przedstawiamy utwór "Love and Marriage" w wykonaniu Franka Sinatry, odtworzony na jednym z naszych gramofonów biurkowych - HMV 130 :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl