Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Jak czyścić płyty winylowe?
Jak czyścić płyty winylowe?

Płyty winylowe mają już ponad 50-letnią tradycję! Ich poprzedniczek, działających bez użycia prądu płyt szelakowych, jako pierwsi słuchali nasi pradziadkowie żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy jednak mało kto był szczęśliwym posiadaczem pierwszych gramofonów na korbę. Dziadkowie mogli już od czasu do czasu usłyszeć ulubionych zagranicznych wykonawców (dalej nagrywających na szelakach), a dopiero rodzice szaleli na swoich pierwszych prywatkach przy muzyce puszczanej z gramofonów elektrycznych, odtwarzających płyty winylowe z najpopularniejszymi polskimi i zagranicznymi przebojami rockowymi, czy jazzowymi. Dziś płyty winylowe są zabytkiem, który powrócił do łask i stał się ponownie popularnym nośnikiem dźwięku. Wymagają jednak konserwacji i warto wiedzieć, jak czyścić płyty winylowe.

Spis treści

1. Bezcenne płyty winylowe, czyli ile są warte winyle?

2. Czyszczenie płyt winylowych

3. Mycie płyt winylowych

4. Podsumowanie

 

 

 

Bezcenne winyle, czyli ile są warte winyle?

Przez kilkadziesiąt lat sposób, w jaki słuchamy muzyki uległ zmianie. Kiedyś muzyka z płyt była jedynym sposobem na słuchanie ulubionych utworów (oprócz koncertów na żywo). Obecnie przodują serwisy streamingowe i darmowe nagrania dostępne w internecie.

Dlaczego jednak niektórzy wybierają płyty winylowe? Obecnie winyle mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską, choć znawcy podkreślają walory starych nagrań i głębię ich dźwięku. Trudno się z nimi nie zgodzić, bo brzmienie muzyki cyfrowej nie dorówna muzyce analogowej.

Wartość kolekcjonerska winyli wzrasta z biegiem czasu, jak w przypadku serii każdego przedmiotu wyprodukowanego w ograniczonej ilości. Jednak każda rysa wpływa na pogorszenie jakości dźwięku płyty winylowej i istotnie obniża jej wartość. Aby wartość winyla rosła, należy o niego solidnie dbać. W takim razie jak konserwować płyty winylowe, aby przetrwały kolejne lata i zachowały dobrą jakość brzmienia?

Ile kosztują płyty winylowe? Sprawdź tutaj, co wpływa na cenę winyli!

 

 

 

Przechowywanie płyt winylowych

Podstawą konserwacji jest oczywiście odpowiednie przechowywanie płyty. Winyl zazwyczaj znajduje się w oryginalnym opakowaniu, czyli w papierowej koszulce lub okładce. Warto umieścić płytę w zewnętrznej kopercie foliowej, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczysz okładkę przed zniszczeniem.

Oprócz zewnętrznych kopert foliowych płyty winylowe często znajdują się w wewnętrznej kopercie. Dzięki temu nie zbierają kurzu, który gromadzi się w samej okładce. Koperty wewnętrzne wykonuje się z papieru, folii lub innych antystatycznych tworzyw. To dodatkowo zabezpiecza przed kurzem, który winyl przyciąga.

Pamiętaj też, żeby po odsłuchaniu płyty nie zostawiać jej na gramofonie, tylko chować od razu do opakowania.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak przechowywać płyty winylowe.

W przypadku szczególnie rzadkich lub cennych płyt masz także inną możliwość. Możesz pokusić się o zamknięcie płyty winylowej w specjalnej ramce, dzięki czemu będą dobrze zabezpieczone, a dodatkowo dopełnią wystrój mieszkania i nadadzą mu charakteru. Takie ramki znajdziecie np. w sklepie DoGramofonu.PL

 

 

 

Czyszczenie płyt winylowych

Dlaczego trzeba czyścić płyty winylowe?

Winyle łatwo przyciągają kurz, ponieważ wykonane są z polichlorku winylu. To materiał, który bardzo łatwo się elektryzuje. Płyta winylowa zbiera kurz podczas słuchania, czasem również wtedy, gdy znajduje się w okładce.

Elektryzowanie płyt winylowych bywa uciążliwe dla fanów winyli. Przeczytaj o tym, co zrobić z elektryzującymi się winylami.

Zakurzone i brudne płyty winylowe podczas grania trzaskają. Aby zachować dobrą jakość grania, należy systematycznie czyścić płyty winylowe i chronić je przed zabrudzeniami.

 

 

Kiedy czyścić płyty winylowe?

Każda płyta ma drobne rowki, w których gromadzą się drobne zanieczyszczenia. Brudna płyta podczas słuchania trzeszczy, mimo przyzwoitego stanu. Jakość grania znacząco spada, nawet jeżeli winyl jest w doskonałym stanie. Taka sytuacja, kiedy odczuwasz pogorszenie jakości muzyki z płyty, jest jasnym sygnałem, że przyszedł czas na SPA dla Twoich płyt.

Czym czyścić płyty winylowe?

A zatem czym czyścić płyty winylowe? Najlepiej mieć specjalną szczoteczkę antystatyczną. Po umieszczeniu płyty na talerzu gramofonu i jego uruchomieniu (zanim ustawimy ramię z igłą), wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni płyty i zaczekać kilka okrążeń umożliwiając jej zebranie kurzu. Warto zrobić to zawsze przed rozpoczęciem odtwarzania każdej płyty.

A co jeśli nasze winyle są bardzo brudne, bo były przechowywane w niewłaściwy sposób? Jak doprowadzić brudne płyty winylowe do stanu używalności i jednocześnie ich nie uszkodzić?

Czym różni się płyta winylowa od płyty szelakowej? Sprawdź podstawowe różnice.

 

 

 

Mycie płyt winylowych

W czasach PRL-u o płyty generalnie nie dbano, gdyż nie miały one wówczas wartości kolekcjonerskiej, Brakowało też wiedzy, jak obchodzić się z płytami winylowymi. Dużą dbałością było już, to gdy posiadacz płyty pilnował, by jej nie dotykać ostrymi przedmiotami i odkładać zawsze do koperty. Zwykle mocno zabrudzone płyty to te, które udało nam się odgrzebać z kartonu na strychu, pokryte wieloletnim kurzem, z którym szczoteczka sobie nie poradzi. 

Jak myć płyty winylowe z cięższych zabrudzeń?

Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie płynu do mycia płyt winylowych + miękkiej szmatki. Spryskujemy płytę i okrężnymi ruchami, podążając za rowkiem, delikatnie czyścimy jej powierzchnię. Potem odkładamy krążek do wyschnięcia. Czasem czynność trzeba powtórzyć. Zestawy do mycia płyt winylowych skutecznie czyszczą nagrania z zabrudzeń. Dodatkowo po takim myciu płyty odbijają światło i prezentują się nienagannie.

Mycie płyt winylowych myjką

W sklepach dla kolekcjonerów można znaleźć specjalne myjki do płyt winylowych oraz płyny do ich konserwacji. Korzystanie z nich jest najbezpieczniejszą opcją, pozwalającą w delikatny sposób dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia z rowków płyty. To także szybka i wygodna metoda, dzięki której wyczyścisz swoje płyty. Jest to jednak dosyć drogie rozwiązanie.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z mycia płyt myjką, przygotowaliśmy ciekawą propozycję. Oferujemy profesjonalne czyszczenie płyt winylowych myjką ultradźwiękową. Dodatkowo w Pawilonie nr 14 na Bazarze na Kole istnieje możliwość umycia płyt myjką "odkurzaczem".

Przy dużych ilościach płyt winylowych najkorzystniejszą opcją okazuje się wynajem myjki typu odkurzacz do płyt winylowych. Sprawdź cennik usług mycie płyt winylowych.

 

 

 

Podsumowanie

Na forach internetowych miłośników gramofonów można spotkać wiele sposobów na to jak odświeżyć płyty winylowe i czym myć płyty winylowe. Mogą one być mniej lub bardziej ryzykowne, jak również mniej lub bardziej kosztowne. Priorytetem powinny być działania zabezpieczające jej powierzchnię, bo fizycznych uszkodzeń płyty (np. rys) nie da się trwale usunąć.

Najlepszym sposobem na to jak dbać o płyty winylowe jest po prostu regularne używanie szczoteczki antystatycznej (przed każdym odsłuchem płyty) i przetarcie ich co kilka miesięcy miękką ściereczką ze specjalnym płynem myjącym + przechowywanie w szczelnym opakowaniu. Warto też wymienić stare, brudne koperty a nowe. Wtedy nasza kolekcja ma szanse zachować właściwy dźwięk, bez niepotrzebnych trzasków i szumów.

 

[product category_id="113" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl