Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48 696 472 825

    

Jaki gramofon wybrać na początek?
Jaki gramofon wybrać na początek?

W momencie, w którym decydujemy się na zakup gramofonu powinniśmy przemyśleć swój pomysł. Składa się na tę decyzję kilka czynników. Wiele osób zachwyca się pięknym dźwiękiem, przez co chcą kupić gramofon. Ich zdaniem dźwięk odtwarzanej muzyki z gramofonu jest niepowtarzalny. Charakterystyczne tony nadają zupełnie inny klimat ulubionym piosenkom. Jaki gramofon wybrać na początek? Jak zacząć, na co zwrócić uwagę oraz co tak naprawdę będzie potrzebne, aby móc delektować się muzyką z czarnej płyty?

Gramofon jest niezwykłym urządzeniem, które zostało wynalezione sto trzydzieści lat temu. Jego pierwowzorem był fonograf. Składa się z silnika, kabli sygnałowych, talerza, wkładki z igłą i ramienia. Taki odtwarzacz muzyczny wykorzystuje w swoim działaniu prawa fizyki. Każdy wydobywany dźwięk jest słyszalny poprzez drgania powietrza, a zwłaszcza dzięki zmianom ciśnienia. Płyta gramofonowa zostaje stworzona przez wykonanie w niej spiralnego rowka. Igła w urządzeniu, przesuwając się wzdłuż takich wyżłobień, poddana jest drganiom, które następnie przekształcane są w sygnał dźwiękowy. W nowych modelach owe drgania igły gramofonowej są wzmacniane i przekształcane elektronicznie, dzięki czemu sygnał nie jest odtwarzany za pomocą membrany, lecz już w głośnikach.

Jakie są rodzaje gramofonów?

Gramofony możemy podzielić na różne rodzaje. Jakie są typy tych urządzeń i jak je rozróżnić? Podstawowym podziałem sposób, w jaki talerz, na którym obraca się płyta, jest napędzany.

Najczęściej występują dwa rodzaje napędów - direct drive oraz belt drive. Direct drive, czyli napęd bezpośredni, jest stosowany w sprzęcie typowo DJ-skim, kiedy potrzebne jest szybkie rozpędzenie talerza oraz możliwość dynamicznej zmiany obrotów. Wadą takiego rozwiązania jest przenoszenie wibracji samego silnika bezpośrednio na płytę. Z tego powodu do użytku domowego częściej stosuje się napęd paskowy - belt drive. W takim przypadku talerz jest napędzany poprzez pasek napędowy, co pozwala na lepsze odseparowanie silnika od samego układu płyta-wkładka. W niektórych konstrukcjach w celu lepszego tłumienia drgań pochodzących od napędu, silnik montuje się w zupełnie osobnej obudowie, całkowicie odseparowanej od talerza. Silnik napędowy jest zamocowany do głównego, więc samo przenoszenie wibracji jest mocno ograniczone.

Gramofony możemy również podzielić pod kątem zastosowanej w nich automatyki. Najprostszym, i dotychczas najlepszym, jest gramofon manualny. Jak sama nazwa wskazuje, nie posiada on żadnych udogodnień, więc należy ręcznie umieścić ramię nad płytą i samemu je opuścić. Po dojściu do końca strony igła będzie się kręciła na winylu, dopóki ktoś ręcznie nie podniesie ramienia. Gramofony manualne są z reguły droższe od automatycznych.

Jeśli kupujący nie chce sam obsługiwać gramofonu, pozostaje zakup gramofonu automatycznego. Wtedy wystarczy położyć płytę na talerzu i nacisnąć odpowiednie przyciski sterujące. Gramofony automatyczne można również ustawić na ciągłe odtwarzanie jednej strony płyty, wtedy automatyka po dojściu do końca rowka sama podnosi ramię, przesuwa je na początek nagrania i z powrotem rozpoczyna odtwarzanie.

[product category_id="67" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Gramofon nowy czy używany?

Kolekcjonowanie płyt winylowych i słuchanie odtwarzanej z nich muzyki ponownie zdobywa wielu zwolenników. Winyle oraz gramofony nie należą do najtańszych, dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup adaptera, musi być to zakup świadomy. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z gramofonem, nie podejmuj pochopnych decyzji. Odpowiednio przygotuj się do zakupu i po zapoznaniu się z potrzebnymi informacjami, zacznij poszukiwania swojego pierwszego gramofonu.

Pomyśl o tym, czy interesuje Cię zakup całkowicie nowego sprzętu, czy może raczej wolisz gramofon używany, który wcale nie musi okazać się gorszym zakupem. Niektórzy decydują się na zakup używanych urządzeń ze względu na ich retro charakter, który staje się ozdobą mieszkania. Zarówno jeden, jak i drugi może zadowolić Cię pod względem parametrów technicznych. Na sam początek, zainteresuj się używanym urządzeniem i wybierz sprawdzony, popularny model gramofonu. Zainteresuj się zachodnimi gramofonami z lat 80., ale nie wybieraj zbyt starych modeli, ponieważ trudniej będzie Ci zdobyć części zamienne w razie potrzeby.

Oczywiście zakup nowego gramofonu też będzie miał swoje zalety – nowe adaptery wykorzystują nowoczesne technologie, a co za tym idzie oferują wyższą jakość odtwarzania dźwięku. Ponadto, będą objęte gwarancją.

Jaki gramofon wybrać na początek? Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego gramofonu, odwiedź DoGramofonu.pl i zapoznaj się ze sprzętem, jaki oferujemy. Znajdziesz tu gramofon spełniający Twoje wymagania - nasz sprzęt zadowoli każdego miłośnika gramofonów. Nie zapomnij również o kupnie ulubionych płyt winylowych.

[product category_id="30" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl