Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Naelektryzowane płyty winylowe - co robić?
Naelektryzowane płyty winylowe - co robić?

Znacie to? Powoli wyjmujesz płytę winylową z okładki, później wyciągasz ją z foliowej koperty. Wszystko powinno być w porządku, jednak winyl tak się naelektryzował, że przyciąga każdy paproch i kurz w pobliżu. Naelektryzowane płyty winylowe — jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, aby zapobiec elektryzowaniu się płyt, co może je powodować? W artykule znajdziecie odpowiedź na te pytania.

 

Dlaczego płyta winylowa się elektryzuje?

Zacznijmy od tego, skąd właściwie bierze się tendencja płyt winylowych do elektryzowania. Każdy rodzaj płyty gramofonowej wykonany jest z innego materiału. Winyle są zrobione z polichlorku winylu. To dość odporne tworzywo sztuczne, dzięki któremu płyty winylowe charakteryzują się lekkością i elastycznością. Niestety, miękkie PVC ma też swoje wady — odkształca się pod wpływem temperatury i łatwo ulega elektryzowaniu. 

 

Elektryzowanie płyt winylowych — co może być przyczyną?

Przyczyn naelektryzowanych winyli może być wiele. Czasami powodują to welurowe lub materiałowe szczotki do czyszczenia płyt, gdy pocieramy nimi o płytę. Co jeszcze może wzmagać elektryzowanie płyt winylowych? Na intensywność tego zjawiska wpływa także pora roku. W zimę, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, zmniejsza się wilgotność powietrza. Z tego powodu w zimę elektryzowanie znacznie się zwiększa. Widać to nie tylko po np. swetrach, ale właśnie też po winylach. Dodatkowo warto wspomnieć, że powodem elektryzowania się płyt winylowych może być także nadmierne pocieranie. 

 

Jak zapobiec elektryzowaniu się winyli?

Na większość tych problemów można znaleźć rozwiązanie. Warto zakupić antystatyczny płyn do mycia winyli. Dzięki temu tendencja do elektryzowania znacznie się zmniejsza. Można także swobodnie czyścić wtedy winyle za pomocą szczotek na sucho — trzeba tylko co jakiś czas pamiętać o ponownej aplikacji płynu na płyty.

Jeżeli chodzi o problemy związane z niską wilgotnością powietrza, warto korzystać z nawilżacza powietrza. Można też skorzystać z domowych sposobów np. położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Po pewnym czasie odczujesz różnicę — elektryzowanie płyt winylowych znacznie się zmniejszy.

Pamiętajmy także o kwestii kopert, w których przechowujemy płyty winylowe. Po gruntownym myciu płyty warto zmienić foliowe opakowanie na nowe — w starych foliówkach często znajdują się stare paprochy, które winyle mogą przyciągnąć.

Dlaczego zapobieganie elektryzowaniu płyt winylowych jest tak ważne? Duża ilość paprochów sprawia, że podczas odtwarzania nagrania słychać dużo trzasków, zmniejsza się jakość dźwięku. Dodatkowo duża ilość kurzu niszczy płyty winylowe. Wystarczy zastosować kilka prostych czynności, aby zwalczyć tendencje płyt winylowych do elektryzowania i cieszyć się dobrą muzyką.

[product id="11574, 11575, 11576, 11577"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl