Polski gramofon - poznaj pierwsze modele i historię gramofonu w Polsce 0

Gramofon - z tym słowem młodsze pokolenie kojarzy stare, wielkie pudło na płyty winylowe, które mało kto potrafiłby uruchomić. Starsze zaś - pierwsze prywatki, nieśmiałe randki pod pretekstem pokazania kolekcji płyt, tworzenie unikalnych kolekcji winyli i polowanie na poszczególne egzemplarze, trzeszczenie i szumy towarzyszące zawsze odtwarzaniu ukochanych piosenek… Jak wyglądały lata świetności gramofonów w Polsce? Jakie marki przodowały w produkcji?

 

Pierwsze gramofony produkcji polskiej

Pierwsze gramofony, czyli urządzenia odtwarzające dźwięki napędzane elektrycznie, wymyślono dopiero w 1925 roku, jednak takie sprzęty istniały już wcześniej - jako urządzenia napędzane mechanicznie, bez użycia prądu, na korbkę. W 1899 roku do Polski trafiły do sprzedaży pierwsze gramofony, wymyślone przez Berlinera. Niedługo potem, bo w 1904 roku założono “Łódzką Pierwszą Fabrykę Gramofonów” Józefa Amsela. Cztery lata później, w 1908 roku, w Warszawie, powstała “Pierwsza Warszawska Fabryka Gramofonów”. Do 1910 roku funkcjonowało już w Polsce aż 10 takich fabryk! To właśnie z naszych rodzimych zakładów można było swego czasu zakupić dobry polski gramofon, bez potrzeby sprowadzania tego urządzenia od naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w czasach przed II Wojną Światową żadna z polskich fabryk nie produkowała urządzeń od początku do końca, składały je z gotowych podzespołów.

 

Polski gramofon automat

Pierwszy polski gramofon elektryczny powstał w Łodzi. W 1954 roku uruchomiono seryjną produkcję gramofonów G53, który potem zastąpiono bardzo udanym modelem G56 (jego produkcję zakończono dopiero w latach 70-tych).

Łódzka fabryka zmieniła w międzyczasie nazwę i od 1960 roku można już było zakupić produkowany w niej polski gramofon Fonica. Firma specjalizowała się w produkcji gramofonów walizkowych, a pierwszym odtwarzaczem ze wzmacniaczem lampowym jej produkcji był model Karolinka. Jego następca to natomiast jeden z najbardziej popularnych, a jednocześnie najtańszych modeli - Bambino. Król PRL, ikona lat 60-tych, uwielbiany przez wszystkich, a następnie znienawidzony, bo niszczył płyty (nazywany był nawet frezarką do płyt gramofonowych).

W latach 70-tych można było zakupić polski gramofon Unitra Fonica - rozpoczęła się era stereofonii.

Kolejny krok to automatyczne gramofony polskie. Były odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku - mniej wymagający słuchacze potrzebowali urządzeń, które raz ustawione będą odtwarzały płyty "same", przez dłuższy czas, bez potrzeby ingerencji co 20-25 minut, na przykład podczas prywatek.

Polski gramofon Daniel firmy Fonica był niezaprzeczalnie odpowiedzią na te potrzeby i jednym z lepszych urządzeń tego typu. To w pełni automatyczny adapter, dysponujący dwiema prędkościami odtwarzania, sterowany za pomocą przycisków sensorycznych. Była to zdecydowanie jedna z ciekawszych propozycji audio na rodzimym rynku.

Lata 80-te to królestwo wież i duży nacisk na wzornictwo. Urządzenia firmy Unitra charakteryzują się eleganckim, nowoczesnym designem, ulepszanym z każdym kolejnym modelem.

Unitra Fonica stworzyła kilkadziesiąt różnych modeli gramofonów, produkowanych także na rynek wschodni. Jednak popularność płyt CD i generalnie zmiana technologii doprowadziła łódzki zakład do stanu upadłości i w 1992 roku zaprzestano produkcji polskich gramofonów.

 

Jaki polski gramofon kupić?

W Polsce przeżywamy ostatnio prawdziwy boom i wielki powrót do płyt analogowych i adapterów. Były to urządzenia popularne, więc również dziś można bez problemu zakupić stary polski gramofon. Warto sięgnąć do czegoś polskiej produkcji, jednak trzeba mieć świadomość, że będzie to sprzęt trudniejszy w obsłudze niż współcześnie produkowane odtwarzacze. Ponadto ciężko dziś dostać części zamienne, które choćby ze względu na wiek sprzętu będą wymagały wymiany (a ze względu na mnogość modeli trzeba dobrać idealnie pasujące). Jednak przede wszystkim brakuje specjalistów, którzy podjęliby się naprawy takich gramofonów.

Z wyborem polskiego gramofonu jest tak samo jak z wyborem każdego innego przedmiotu - należy wziąć pod uwagę własne preferencje i możliwości finansowe. Chcąc odtwarzać wysokiej jakości nowoczesne płyty winylowe, lepiej zakupić polski sprzęt z datą produkcji sprzed maksymalnie kilku lat. Zamierzając nabyć gramofon kolekcjonerski, warto postawić na coś o nietypowym designie lub coś kultowego, niczym “Bambino” królujący w czasach PRL. Jak i wszędzie - cena gramofonu wyrażać będzie adekwatny stosunek do jakości. To jedna ze wskazówek, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupów.

Komentarze do wpisu (0)

OFERTA SPECJALNA!
LP case skrzynia na winyle czarna
LP case skrzynia na winyle czarna
199,99 zł 149,99 zł
szt.
Gramofon brąz z głośnikami + GRATIS płyty do wyboru!
Gramofon brąz z głośnikami + GRATIS płyty do wyboru!
249,99 zł 229,99 zł
szt.
Nowości
Crosby, Kaye, Kunz MIX 9 szt ALBUM
Crosby, Kaye, Kunz MIX 9 szt ALBUM
129,99 zł
szt.
Les Paul, Lombardo, Kaye MIX 9szt ALBUM
Les Paul, Lombardo, Kaye MIX 9szt ALBUM
129,99 zł
szt.
Jolson, Crosby, Martin MIX 9 szt Album
Jolson, Crosby, Martin MIX 9 szt Album
129,99 zł
szt.
Kolanko do tuby gramofonowej
Kolanko do tuby gramofonowej
39,99 zł
szt.
Stary gramofon w walizce Schwechten
Stary gramofon w walizce Schwechten
600,00 zł
szt.
Korba do starego gramofonu
Korba do starego gramofonu
39,99 zł
szt.
Szafa grająca na winyle Seeburg Stereo 160
Szafa grająca na winyle Seeburg Stereo 160
4 900,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl