Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Tłoczenie płyt winylowych - jak działa płyta winylowa?
Tłoczenie płyt winylowych - jak działa płyta winylowa?

Płyty winylowe przeżywają aktualnie swoje drugie życie. Coraz więcej osób kolekcjonuje winyle znanych polskich i zagranicznych artystów, popularność zyskują nowe oraz używane płyty winylowe. Aby dobrze zacząć przygodę z winylami, dobrze jest zapoznać się z podstawami. Dowiedz się, jak działa płyta winylowa, aby wybierać dobrze grające płyty i właściwie dbać o nagrania.

Ale najpierw zacznijmy od początku...

SPIS TREŚCI
1. Co to jest płyta winylowa?
2. Rozmiary i wymiary płyt winylowych
3. Jak działa płyta winylowa?
4. Tłoczenie płyt winylowych

 

 

 

 

 

Płyta winylowa — co to właściwie jest?

Płyta winylowa, potocznie zwana "winylem", to jeden z rodzajów płyt gramofonowych. Jak nazwa wskazuje, takie nagrania wytwarza  się z winylu (czyli, inaczej mówiąc, polichlorku winylu). To rodzaj tworzywa sztucznego, z którego wykonuje się wiele przedmiotów użytkowych, niezbędny jest praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Szczególnie dużą popularność zyskał w latach 40. i 50., gdzie błyskawicznie zalał praktycznie każde gospodarstwo domowe. Wtedy też pojawiły się pierwsze płyty winylowe.

Polichlorek winylu wpływa na właściwości samej płyty winylowej. Już krótko po pojawieniu się winyle wyparły płyty szelakowe, ponieważ są trwalsze, lżejsze i umożliwiały nagranie dłuższych ścieżek. Oczywiście winyle nie są bez wad. Trzeba uważać na wyższe temperatury, elektryzowanie i rysy. Winyle to jednak mniej wymagający nośnik niż płyta szelakowa, stąd błyskawicznie zaczęła rosnąć popularność odpornych na kruszenie i łamanie płyt winylowych.

Jak wygląda płyta winylowa? To lekka, okrągła płyta ważąca ok. 300 g. Można ją delikatnie wygiąć, najczęściej ma czarny kolor, jednak można spotkać także kolorowe winyle np. czerwone lub niebieskie. 

 

 

Płyty winylowe wymagają odpowiedniego traktowania. Dowiedz się, jak czyścić płyty winylowe i jak je przechowywać!

Wymiary i rozmiar płyt winylowych

Płyty winylowe znajdziesz w kilku rozmiarach. Największe krążki to tzw. albumy LP  (album long play — album długogrający) o rozmiarze 12 cali, czyli o średnicy 30 cm. Mieszczą się na nich najdłuższe ścieżki — na jednej stronie płyty można zawrzeć nawet 22-minutowe nagranie. Winylowe albumy LP odtwarza się na prędkości 33 1/3 obrotów na minutę (rpm -revolutions per minute).

Oprócz albumów LP można znaleźć także 7-calowe płyty winylowe — single o średnicy 17,5 cm.Na takim winylu znajduje się jeden utwór, może pochodzić z całego albumu. Charakterystyczna cecha małych winyli? Single odtwarza się na prędkości 45 obrotów (rpm).

Wśród winyli znajdą się także płyty 10-calowe - średnica 25 cm. Najczęściej są to tzw. maxi single. Na winylach 10-calowych wydawano często nagrania EP — forma pośrednia między singlem a albumem.

Wielkość otworu środkowego, czyli okrągłej szparki na środku płyty, również może się różnić. Jeśli mamy do czynienia z płytą 7-calową, średnica jest równa 7,24 mm według standardu angielskiego oraz 38,5 mm według standardu amerykańskiego. Każda płyta 10 i 12-calowa posiada otwór o średnicy 7,24 mm.

 

 

Sprawdź, jak odróżnić płytę winylową od innych płyt gramofonowych!

 

 

Jak działa płyta winylowa? Rowek, igła i wkładka

Najważniejsza część płyty winylowej to oczywiście rowek. Płyta gramofonowa bez tego elementu byłaby niezdatna do użytku — to właśnie na nim zapisana jest muzyka. Każda płyta winylowa ma tylko jeden, spiralnie ułożony rowek (a właściwie dwa: jeden na stronie A, a drugi na stronie B krążka). W jego wnętrzu znajduje się cała masa nierówności mikroskopijnej wielkości. To one wprowadzają w ruch igłę gramofonu. Ze względu na szerokość rowka wyróżniamy następujące rodzaje płyt:

  • normalnorowkowe - rowek ma 120 mikrometrów, a igła 60 mikrometrów,
  • mikrorowkowe - rowek ma 55 mikrometrów, igła 25 mikrometrów,
  • stereorowkowe - pozwalają one na otrzymanie dźwięku stereo. Rowek ma wówczas 40 mikrometrów, a igła 15 mikrometrów.

 

 

 

 

 

 

Tłoczenie płyt winylowych

Tłoczenie płyt winylowych jest końcowym etapem produkcyjnym każdej płyty. Zaczyna się on od przygotowania płyty studyjnej, którą nazywa się również płytą transkrypcyjną. Do tego celu służą najczęściej alluminiowe krążki o średnicy 14 cali. Płyta studyjna pokrywana jest lakierem nitrocelulozowym i z tego wynika powstanie nazwy dysku studyjnego: płyta lakierowana. Wymieniona powyżej substancja ma odpowiednią miękkość, dlatego rylec nacinarki w prawidłowy sposób może nanieść wymagane żłobienia. To sprawia, że „nałożone dźwięki” będą odpowiedniej jakości i spełnią wymagania nawet najbardziej surowych słuchaczy. Podobne związki wykorzystywano kilkadziesiąt lat temu do tworzenia klisz fotograficznych oraz rentgenowskich.

Płyta studyjna jest bardzo nietrwała. Spowodowane jest to stosowaniem lakieru. Kilka odtworzeń takiej płyty skutkuje tym, że nie nadaje się już ona do dalszego użytku. Z tego względu płyty studyjne traktuje się jako płyty testowe w profesjonalnych warunkach. Klasyczne płyty winylowe tworzy się w sposób następujący: najpierw płytę transkrypcyjną pokrywa się azotanem srebra, następnie po oddzieleniu tej warstwy od acetatu w komorze galwanizacyjnej tworzy się niklowy negatyw. Później z niklowego negatywu wytwarza się metalowy pozytyw. Dzięki metalowemu pozytywowi wytwarza się matrycę. Matryca, jako płyta-matka, wykorzystywana jest do seryjnego już tłoczenia płyt w specjalnych prasach.

Mamy więc materiał winylowy, przygotowaną w profesjonalnym studio płytę studyjną (miejsce nagrywania winyli) i stworzoną w procesie przygotowawczym matrycę. Z tymi elementami można dopiero przystąpić do tłoczenia winyli — na profesjonalnej linii produkcyjnej, przy wykorzystaniu pras, wysokiego ciśnienia, wyrzynarek itd. Następnie na gotowe płyty naklejany jest z obu stron label ze spisem utworów i oznaczeniem strony płyty (A lub B) i dopiero wtedy są one pakowane w papierowe koperty wewnętrzne (czasem również foliowane) i zewnętrzne, sztywne okładki.

 

Najpełniej cały proces nagrywania winyli prezentuje film:

www.youtube.com/watch?v=y_OUkLbSs24

 

Nagrywanie płyt winylowych nie jest jak widać technologicznie skomplikowanym procesem, ale ze względu na przejście na format CD tłoczenie czarnych krążków zostało w pewnym momencie kompletnie porzucone. Dopiero niedawno zaczęto odtwarzać linie produkcyjne i powracać do tłoczenia płyt winylowych.

[product category_id="47" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl