Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Blog DoGramofonu.pl  

Kategorie: 

historia   artyści   Technika    oferta

Elvis Presley - wiecznie żywa legenda Rock’n’rolla
Elvis Presley - wiecznie żywa legenda Rock’n’rolla

Elvis Presley nie bez powodu jest nazywany królem. Nikt nie polemizuje z tym tytułem, który uzyskał. W ciągu swojego życia muzyk sprzedał ponad miliard płyt. Był także idolem ówczesnych nastolatek. Trudno sobie obecnie wyobrazić podziw, jaki otrzymywał od swoich fanów. Muzyk znany jest na całym świecie. Jak Elvis Presley stał się wiecznie żywą legendą Rock'n'rolla?

Jak zaczęła się wielka kariera Elvisa Presleya?

Elvis Presley przyszedł na świat 8 stycznia 1935 roku na Południu Stanów Zjednoczonych w stanie Missisipi. Wychowywał się w biednej rodzinie. W dzieciństwie przejawiał talenty muzyczne. Grał na gitarze oraz śpiewał znane przeboje. W 1954 roku chciał nagrać pocztówkę muzyczną dla swojej mamy z okazji urodzin, dlatego skorzystał z oferty Sun Records. W tym studiu nagraniowym można było nagrać utwór za kilka dolarów. Elvis Presley zainteresował jednak właściciela Sun Records, dlatego Sam Philips zaproponował mu współpracę.

Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Utwór “That’s All Right” nagrany w Sun Records puszczono w lokalnej stacji radiowej. Spotkał się z dużym odzewem publiczności. Dzięki nawiązaniu współpracy z Tomem Parkerem możliwe było zorganizowanie trasy koncertowej. Występy przyniosły ogromną sławę Elvisowi, a po wydaniu pierwszej płyty zainteresowanie dotarło nawet do Europy. W 1956 roku rozpoczął także karierę filmową. Western “Love Me Tender” zyskał dużą popularność, a fani Elvisa byli zachwyceni filmem. Piosenka z filmu otrzymała także status hitu. 

Elvis Presley nie oczekiwał żadnych specjalnych przywilejów w związku ze swoją sławą. W 1958 r. otrzymał wezwanie do wojska. U szczytu kariery postanowił wstąpić do armii i odbyć obowiązkową służbę, co dla wielu byłoby szaleństwem. Zarobione pieniądze muzyk przeznaczył na cele charytatywne. Warto także wspomnieć, że podczas pobytu w wojsku Elvis Presley poznał swoją przyszłą żonę.

Muzyk był bardzo mocno związany ze swoją matką. W dzieciństwie rówieśnicy często przyklejali mu łatkę maminsynka. Gladys Presley to bardzo ważna osoba w życiu Elvisa. Jej śmierć odcisnęła na nim piętno. Zmarła w 1958 roku. Po powrocie do USA zdecydował się na kilkudniowy urlop, aby dojść do siebie. 

W latach 60. Elvis Presley podjął decyzję o zawieszeniu kariery muzycznej. Grał wtedy głównie w filmach, na co dodatkowo nalegał jego menedżer. Po ośmiu latach wrócił na scenę. Muzyk musiał się mierzyć z trudnościami. Końcówka lat 60. to okres beatlemanii. Na szczęście dzięki serii koncertów po Stanach Elvisowi udało się odzyskać popularność.

 

 

Umarł Król, niech żyje Król

W latach 70. zaczęto zauważać problemy Elvisa Presleya ze zdrowiem. W 1973 roku rozwiódł się. Muzyka zniszczyła także książka “Elvis: co się stało?”. Na jaw wyszły fakty o zażywaniu narkotyków przez Legendę Rock’n’rolla. 

W na początku 1977 roku dziennikarz Tony Scherman napisał: Elvis Presley stał się karykaturą. Nie jest już tak energiczny, jaki był wcześniej. Ma ogromną nadwagę. Jego umysł jest niszczony przez leki, które codziennie zażywa. Jest wyczerpany, co widoczne jest na jego występach. W Aleksandrii w Luizjanie piosenkarz był na scenie mniej niż godzinę i był „niemożliwy do zrozumienia”.

 

Tak wyglądał ostatni występ Elvis Presleya.

 

16 sierpnia 1977 r. dziewczyna Elvisa Presleya znalazła go nieprzytomnego w łazience. Resuscytacja nie przyniosła skutku. Po południu oficjalnie podano informację o śmierci Legendy. Uważa się, że Elvis Presley zmarł na atak serca. W  2010 r. osobisty lekarz artysty ujawnił jednak, że prawdziwą przyczyną śmierci była niedrożność jelit.

Wieść o śmierci Króla załamała fanów. Część z nich nie mogła w to uwierzyć, dlatego powstały różne teorie spiskowe. Pogrzeb odbył się 18 sierpnia 1977 roku. Elvis Presley został pochowany w Meditation Gardens w Graceland.

 

Dyskografia Elvisa Presleya

Na początku swojej kariery Elvis Presley współpracował z wytwórnią Sun Record. Nagrania z tamtego okresu znajdują się głównie na płytach szelakowych. Od 1955 roku artysta działał w słynnej wytwórni RCA Victor. Najpopularniejszym i jednym z najdroższych szelaków jest nagranie o numerze katalogowym 209. Na tej płycie znajdują się pierwsze hity Elvisa, “That’s All Right” i “Blue Moon of Kentucky”.

Elvis Presley był jednym z niewielu artystów, którzy nagrywali zarówno w erze płyt szelakowych, jak i płyt winylowych. Utwory muzyka cieszą się dużą popularnością. Płytą, która podbiła serce Beatlesów i ówczesnych nastolatków jest album “Elvis Presley”  z 1956 roku. Znajduje się na nim najpopularniejsze utwory - “Blue Suede Shoes”, “Blue Moon”, czy “Money Honey”. W każdym z utworów można dostrzec elementy R’n’B, bluesa i country.

 

 

Innym popularnym albumem, na którym znajdują się najpopularniejsze hity jest “Elvis’ Golden Records”. To niezwykle przyjemna dawka rock’n’rolla. Na płycie można znaleźć utwory takie jak “Hound Dog” czy słynne “Love Me Tender” 

Warto wspomnieć, że wiele nagrań zostało wydanych po śmierci Elvisa Presleya. Muzyk uzyskał nawet tytuł najlepiej zarabiającego nieżyjącego celebryty. W rankingu ciągle znajduje się na czołowych pozycjach. Zapraszamy do posłuchania twórczości Elvisa Presleya. Let’s rock’n’roll!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl