Gramofon na korbkę - dlaczego powinieneś wybrać wierne repliki? 0

Pierwszymi urządzeniami odtwarzającymi dźwięk z płyty, której formę powszechnie znamy także dzisiaj, były, wynalezione na początku XX wieku, gramofony na korbkę. Poprzedzającymi je urządzeniami o zbliżonej funkcji - nagrywania oraz odtwarzania - były fonografy opatentowane w 1877 roku przez Thomasa Edisona. Obecnie gramofony z korbą, szczególnie te pochodzące z przełomu XIX i XX wieku oraz te z okresu międzywojennego, są bardzo cennymi antykami. Ale jeśli chodzi o jakość odtwarzania dźwięku, są sprzętami dość prymitywnymi, oczywiście w porównaniu do współczesnej technologii.

Współcześnie muzykę odtwarza się głównie z zapisu cyfrowego, co pozwala uzyskać wysoką jakość dźwięku, której nie docenią jednak prawdziwi audiofile - miłośnicy muzyki z początków XX wieku. Ci niekoniecznie szukają utworów "czyszczonych" i masterowanych w studiach nagraniowych. Dźwięki gramofonu są nieporównywalne z tymi z urządzeń współcześnie odtwarzających muzykę. Cieplejsze tony i charakterystyczne trzaski wynikające z niedoskonałości nagrań i ograniczeń technicznych są prawdziwą gratką dla melomanów. Chętnie kupują oni gramofon na korbę, który nie wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego, nie tylko w celach aranżacyjnych. Delektują się muzyką ze starych, wyszperanych na pchlich targach płyt, na swoich domowych patefonach.

 

Oryginał czy replika?

Kupując stary gramofon na korbkę, powszechnie (choć często błędnie, ale o tym innym razem) zwany patefonem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Najważniejsza to zamiar, z jakim kupujemy urządzenie. Jeśli ma ono mieć wyłącznie walory inwestycyjne, to oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie kupno oryginalnego gramofonu z początku XX wieku. Stare przedmioty mają swoją historię i wartość, w tym trudno mierzalną historyczną i emocjonalną, ale też "trzymają" cenę. Najdroższe będą oczywiście rzadko spotykane modele, których niewiele dotrwało do naszych czasów lub też te szczególnie udane pod kątem technicznym. Generalnie im starszy gramofon, tym bogatsza jest jego historia, choć niekoniecznie idzie to w parze z wyglądem estetycznym. Bardzo wiekowe sprzęty mają z reguły proste kształty i są mało ozdobne, często też zachowane są w kiepskim stanie wizualnym. Mają również zdecydowanie mniej (od ich następców) dopracowane elementy i rozwiązania techniczne, przez co jakość dźwięku odtwarzanego na płytach szelakowych może być niezadowalająca. Stare gramofony mają jednak jedną kluczową przewagę nad każdą repliką - grają nieporównanie lepiej.

 

Gramofon HMV

 

Repliki do ozdoby mieszkania

Chcąc natomiast zakupić gramofon na korbkę jako ozdobę (lub do sporadycznego odtwarzania płyt), najlepiej wybrać wysokiej jakości replikę, z tych dostępnych w DoGramofonu.pl. Patefony na korbkę tam oferowane, to wyprodukowane w Indiach wierne kopie gramofonów z lat 20tych XX wieku. Są uruchamiane poprzez nakręcanie korbą i wyróżniają się pięknymi tubami. Sklep oferuje wybór spośród 3 kształtów drewnianych skrzyń (każdy dostępny w 3 kolorach), do których dobrać można jedną z 5 różnych tub. Sprzęty te umożliwiają odsłuch płyt szelakowych o prędkości 78 obrotów na minutę. Warto w tym miejscu podkreślić, że bez prądu nie jest możliwe odtworzenie płyty winylowej, więc taka nie zagra na replice gramofonu z tubą.

Repliki gramofonów są zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących niebanalnej dekoracji do swojego salonu lub gabinetu urządzonych w klasycznym stylu. To również zdecydowanie tańsza alternatywa dla oryginalnych starych sprzętów. Patefony sprzedawane w DoGramofonu.pl sprawują się również bardzo dobrze przy okazjonalnym odsłuchu płyt. Co więcej, przy zakupie otrzymujemy zestaw: gramofon + oryginalne płyty szelakowe o właściwej prędkości, a także zestaw igieł, które należy często wymieniać, by uniknąć niszczenia płyt.

Replika gramofonu będzie zatem dobrym wyborem dla osób, którym niekoniecznie zależy na jakości dźwięku, ale chcą zakupić patefon z dużą, okazałą tubą w kolorze srebra, złota lub miedzi, do celów dekoracyjnych. Ze względu na dodatki dołączane przez DoGramofonu.pl do sprzedawanych gramofonów, będzie to też dobry pomysł na prezent. Tym samym - warto kupować wierne kopie starych gramofonów!

 Gramofon z tubą replika ośmioboczny mahoń

Komentarze do wpisu (0)

Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl