Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48 696 472 825

    

Cylindry do fonografu – historia zapomnianego nośnika muzyki
Cylindry do fonografu – historia zapomnianego nośnika muzyki

Cylindry do fonografu – historia zapomnianego nośnika muzyki

 

Historia rozwoju fonografii jest długa i skomplikowana. Od pierwszych prób zapisania dźwięku na płytach perforowanych, aż po dzisiejsze nowoczesne rozwiązania. Rozwój zapisu muzyki i dźwięków przeszedł przez mnóstwo rewolucyjnych odkryć i z pewnością wiele z nich jest jeszcze przed nami. Ich pojawienie się jest więc jedynie kwestią czasu.

Za oficjalny początek rozwoju fonografii uznaje się przełom 1877 i 1878 roku. To właśnie wtedy słynny wynalazca Thomas Edison dokonał znaczącego odkrycia i wynalazł fonograf. Była to istna rewolucja i milowy skok w rozwoju przemysłu muzycznego, który zapoczątkował dynamiczny rozwój i pojawienie się kolejnych wynalazków. Czym jest to niesamowite urządzenie i jak tak naprawdę działa?

 

Fonograf

Fonograf był rewolucyjnym urządzeniem, które jako pierwsze było w stanie nagrywać i jednocześnie odtwarzać dźwięki zapisane na cylindrycznych nośnikach. Dał on możliwość tworzenia zapisów żywej muzyki i choć pierwsze nagrania były bardzo krótkie, to sama idea zachwycała i zaciekawiała zwykłych ludzi i wynalazców.

Początkowo walec, do którego przylegała diamentowa igła umożliwiająca odtwarzanie lub zapis dźwięku napędzany był korbką, w późniejszym czasie motorem stał się mechanizm sprężynowy. To nowoczesne urządzenie miało jednak jedną wadę, która w przyszłości okazała się kluczowa – był to brak możliwości utworzenia kopii nagrania.

Poniżej przedstawiamy modele, które znajdowały się kiedyś w naszej ofercie. Jeśli interesuje Państwa podobny sprzęt, prosimy o kontakt telefoniczny - postaramy się znaleźć dla Was to, czego szukacie :) 

 

 

[product id="4584, 8923" slider="true" autoScrolling="false"]

Pierwszy fonograf

Pierwszy fonograf był nowoczesny, ale posiadał również kilka ograniczeń. Pierwszym z nich jest wspomniany wyżej brak możliwości utworzenia kopii nagrania. Cylindry umożliwiały jedynie szybki zapis pojedynczego nośnika. Z czasem technika ewoluowała, jednak nie udało się rozwiązać tego problemu w nowszych modelach fonografu.

Cylindry początkowo produkowane były z folii cynowej, a długość zapisanego dźwięku nie przekraczała 1 minuty. Ciągłe udoskonalenia pozwoliły jednak na rozwój wynalazku i wydłużenie czasu zapisu utworu. Z biegiem czasu cylindry pokrywane były warstwą wosku, aż w końcu produkowane w całości z celuloidu, a ich pojemność w rezultacie wzrosła aż do 4 minut nagrania.

W naszej ofercie znajdziecie różnego rodzaju cylindry do fonorgrafu: 

 

[product category_id="79" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Popularność fonografu

Fonografy zyskały popularność dzięki temu, że jako pierwsze urządzenia oferowały „żywą” muzykę i dźwięki, pochodzące z naturalnych źródeł, a nie jak to miało miejsce do tej pory jedynie „sztucznie” komponowane i odtwarzane np. W polifonach i katarynkach m.in. z papierowych kart perforowanych i metalowych dysków. Proste dźwięki, na przykład znane z pozytywek, zostały więc zastąpione nowoczesnymi nagraniami. Poza muzyką tworzono również zapisy przemówień, nagrywano rozkazy, czy zapisy notatek, które odtwarzano później stenotypistkom by te przepisały je na papier, by móc je dalej masowo rozesłać.

Krótkie i proste nagrania szybko zyskały popularność. Były nowinką, której popularność stała się również motorem do rozwoju kolejnych nośników. To właśnie potrzeba wydłużania nagrań sprawiała, że cylindry produkowano z coraz trwalszych materiałów, aż w końcu stały się  inspiracją do stworzenia płyt gramofonowych.

 

Fonograf jako prekursor

Fonograf, oprócz tego, że był pierwszym urządzeniem do zapisu i odtwarzania dźwięku, stał się również prekursorem i inspiracją do dalszego rozwoju fonografii. W 1887 roku fonografy zostały zastąpione przez  gramofony, a cylindry przez płyty gramofonowe.

Pomimo zmiany nośnika, zasada działania była jednak taka sama. Płaskie płyty były znacznie prostsze w produkcji. A po odkryciu możliwości tworzenia metalowej matrycy, można było również tworzyć tysiące kopii jednej płyty, co zrewolucjonizowało rynek. Nie można jednak nie uznać fonografu i pierwszych cylindrów za wspaniały wynalazek, który całkowicie odmienił przemysł fonograficzny.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl