Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48 696 472 825

    

„Mietek Fogg, to był równy gość. Daj mi tę jedną niedzielę, ostatnią niedzielę, a potem niech wali się świat.”
„Mietek Fogg, to był równy gość. Daj mi tę jedną niedzielę, ostatnią niedzielę, a potem niech wali się świat.”

„Mietek Fogg, to był równy gość. Daj mi tę jedną niedzielę, ostatnią niedzielę, a potem niech wali się świat.”

 

Mieczysław Fogg, a właściwie Mieczysław Fogiel, to artysta którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znają go starsi i młodsi, a jego utwory zachwycają od lat. Wokalista, kompozytor i mistrz sentymentalnej piosenki dał się poznać jako perfekcjonista, a jego utwory, jak kultowa “Ta ostatnia niedziela”, czy znane wszystkim “Tango milonga”, zachwycają elegancją i dokładnością wykonania. Bo taki właśnie był Mieczysław Fogg.

 

Utwory Fogga znane i uwielbiane przed wojną, nie traciły po niej na popularności. Karierę muzyczną zaczął od śpiewu w chórach kościelnych. Jego pierwszy solowy występ odbył się 10 grudnia 1928 roku, kiedy to wykonał publicznie kilka arii operowych. Następnie występował w chórze Dana. W nagraniach towarzyszył również  słynnym artystom kabaretowym: Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej, czy Adolfowi Dymszy.

 

 

Twórczość Mieczysława Fogga

 

Jego utwory, szczególnie te na płytach gramofonowych, do dziś są chętnie kupowane i odtwarzane. Charakterystyczny głos i staranne wykonanie mają nieprzemijającą wartość, a sam Fogg talentem zachwyca kolejne pokolenia. Swój fenomen zawdzięcza temu, że pomimo upływu lat pozostawał wierny swojemu niepowtarzalnemu, eleganckiemu stylowi.

 

Dzięki szybko rozwijającej się karierze, jeszcze za życia został okrzyknięty symbolem kultury polskiej XX wieku. Ten wielki artysta nie przestaje zachwycać, a kolejne pokolenia odkrywają jego utwory na nowo. Dziś znane są również remixy i nowoczesne aranżacje piosenek artysty, jednak utrzymane w jego niepowtarzalnym stylu. Oryginalne utwory pozostają jednak niedoścignione, a sam piosenkarz jest inspiracją dla dzisiejszych twórców muzyki.

 

“Ta ostatnia niedziela”

 

Utwór „Ta ostatnia niedziela” był prawdziwym przedwojennym hitem, który pozwolił Foggowi ustanowić rekord – sprzedał bowiem ponad 100 tysięcy egzemplarzy płyty z jej nagraniem. Był to w tamtych czasach nie lada wyczyn. Jako pierwszy polski artysta śpiewał również w telewizji, w 1939 roku w studiu w Londynie.

W czasie wojny wraz z innymi artystami występował dla rannych żołnierzy. Pierwsza okupacyjna piosenka Mieczysława Fogga, “Ukochana, ja wrócę”, i reakcja publiczności na to wykonanie  zwróciła na niego uwagę gestapowców. Na szczęście artysta zdołał się obronić, jednak Niemcy bacznie obserwowali każdy jego występ. Fogg musiał więc chwilowo przestać śpiewać.

  

                                                                                                                                                 

 

Piosenka o mojej Warszawie

 

Mieczysław Fogg był aktywnym członkiem AK. Jak odnotowano, dał 104 występy w schronach, szpitalach polowych i na barykadach. Po powstaniu musiał uciec z Warszawy, jednak już w 1945 roku powrócił i założył pierwszą w lewobrzeżnej części miasta kawiarnię artystyczną. To tam zasłynął wykonaniem powstałej w ostatnich dniach powstania “Piosenki o mojej Warszawie”.

 

W 1948 roku otworzył nawet swoją własną wytwórnię płyt Fogg Record. Wytłoczył tam ponad 100 tytułów. Od 1957 do początku 1958 roku odbył tournée po USA, Kanadzie, WIelkiej Brytanii i Francji. W 1958 roku powtórzył sukces sprzed przeszło 20 lat i ponownie wygrał plebiscyt Polskiego Radia na najpopularniejszego pieśniarza.

 

[product search="Fogg" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

 

Kariera

 

Podczas ponad 60-cio letniej kariery Mieczysław Fogg dał około 16 tysięcy koncertów, które odbyły się w 25 krajach Europy, a także w Brazylii, Izraelu, Nowej Zelandii, Australii i oczywiście w USA i Kanadzie. Na jego repertuar składało się łącznie ponad 2000 utworów, które znali i nucili wszyscy Polacy. Często nazywany był również "polskim Bingiem Crosbym".

 

[product search="bing and crosby" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Ostatni publiczny występ odbył się w 1988 roku. Jego utwory uwieczniano na płytach w kraju i za granicą, a ich nakład przekroczył 25 milionów egzemplarzy. Sekretem sukcesu artysty było to, że starannie dostosowywał repertuar do wieku i sytuacji, dochodząc w końcu do piosenek, które były wspomnieniami dawnych lat. Z czasów wojennych i późniejszych, największą popularnością cieszyły się utwory takie jak "Piosenka o mojej Warszawie", "Pamiętam dni", "W starym kinie", "Siwy włos" i "Co nam zostało z tych lat", które do dziś są  uwielbiane i regularnie odtwarzane.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl