Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

„Mietek Fogg, to był równy gość" - Mieczysław Fogg
„Mietek Fogg, to był równy gość. Daj mi tę jedną niedzielę, ostatnią niedzielę, a potem niech wali się świat.”

Mieczysław Fogg, a właściwie Mieczysław Fogiel, to artysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Ponadczasowy wokalista i kompozytor z dwudziestolecia międzywojennego dał się poznać jako perfekcjonista w muzyce. Kultowe utwory jak „Ta ostatnia niedziela” czy „Tango milonga” zachwycają elegancją i dokładnością wykonania. Bo taki właśnie był Mieczysław Fogg — po prostu "równy gość"

 

Dzieciństwo Mieczysława Fogga

Warszawa. To tutaj urodził się i zmarł Mieczysław Fogg. Praktycznie całe swoje życie spędził, mieszkając w stolicy. Na świat przyszedł 30 maja 1901 roku. Jego matka prowadziła sklep, a ojciec był czołowym maszynistą.

Fogg uczęszczał do gimnazjum realnego. Na początku dorosłości wstąpił do wojska. Walczył na froncie litewsko-białoruskim w wojnie z sowietami. Jego podejście ukształtowało także harcerstwo — jako dziesięciolatek został skautem.

Mieczysław Fogg jako dziecko wykazywał zainteresowanie śpiewaniem. Ojciec przyszłej gwiazdy polskiej piosenki jednak widział swojego syna jako specjalistę inżyniera. Aby zadowolić ambicje ojca, po służbie wojskowej pracował na kolei.

Twórczość Mieczysława Fogga

Utwory Fogga znane i uwielbiane przed wojną, nie traciły po niej na popularności. Karierę muzyczną zaczął od śpiewu w chórach kościelnych. Jego pierwszy solowy występ odbył się 10 grudnia 1928 roku, kiedy to wykonał publicznie kilka arii operowych. Następnie występował w chórze Dana. W nagraniach towarzyszył również  słynnym artystom kabaretowym: Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej, czy Adolfowi Dymszy.

Jego utwory, szczególnie te na płytach gramofonowych, do dziś są chętnie kupowane i odtwarzane. Charakterystyczny głos i staranne wykonanie mają nieprzemijającą wartość, a sam Fogg talentem zachwyca kolejne pokolenia. Swój fenomen zawdzięcza temu, że pomimo upływu lat pozostawał wierny swojemu niepowtarzalnemu, eleganckiemu stylowi.

Dzięki szybko rozwijającej się karierze jeszcze za życia został okrzyknięty symbolem kultury polskiej XX wieku. Ten wielki artysta nie przestaje zachwycać, a kolejne pokolenia odkrywają jego utwory na nowo. Dziś znane są również remixy i nowoczesne aranżacje piosenek artysty, jednak utrzymane w jego niepowtarzalnym stylu. Oryginalne utwory pozostają jednak niedoścignione, a sam piosenkarz jest inspiracją dla dzisiejszych twórców muzyki.

Kariera

Trudne początki

Mieczysław Fogg na samym początku śpiewał w chórach kościelnych. Po rekomendacji Ludwika Sempolińskiego wokalista zaczął naukę u profesora Jana Łysakowskiego, który uczył śpiewu w Szkole Muzycznej Fryderyka Chopina.

W tamtych czasach zawód śpiewaka był bardzo ryzykowny. Mieczysław Fogg miał trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Pałał się różnymi zajęciami: śpiewał na pogrzebach i ślubach, dorabiał jako komik.

W 1926 r. przyjął pseudonim Fogg. Dwa lata później pierwszy raz dał solowy koncert, gdzie wykonał kilka arii operowych. W tym samym roku został też członkiem Chóru Dana, który wykonywał znane pieśni w jazzowych aranżacjach.

Pierwsze nagrania i trasy koncertowe

W latach 20. pojawiły się płyty szelakowe. Na wielu z nich można znaleźć nagrania m.in. Chóru Dana i Mieczysława Fogga. Wokalista podpisał kontrakt z wytwórnią Syrena Rekord, współpraca trwała aż do II wojny światowej.

W międzyczasie Chór Dana rozpoczął tournée po całej Europie. Wokaliści odwiedzili Estonię, Łotwę, ZSRR. Zostali bardzo dobrze przyjęci i otrzymywali kolejne propozycje koncertów w różnych zakątkach świata. Mieczysław Fogg wraz z chórem podróżował do Stanów Zjednoczonych.

W latach 30. Fogg podjął decyzję o rozpoczęciu kariery solowej. Śpiewał z Hanką Ordonówną, współpracował z popularnymi kabaretami. Występował w wielu polskich miastach wraz z innymi wokalistami. W 1938 r. rozpoczął pierwsze tournée po USA. Występował także w zagranicznej telewizji.

Piosenka o mojej Warszawie

Jeszcze dzień przed wybuchem II wojny światowej Mieczysław Fogg wystąpił z kabaretem Ali Baba. Na początku wojny koncertował z innymi polskimi artystami dla wojska. Później występował w polskich kawiarniach, gdzie śpiewał popularne piosenki. Z tego powodu doświadczał wielu problemów, niejednokrotnie został wezwany przez Gestapo.

Fogg angażował się również w działalność podziemną. Jako członek AK brał udział w Powstaniu Warszawskim. W swoim mieszkaniu ukrywał żydowskich przyjaciół. Za swoją odwagę otrzymał liczne ordery i odznaczenia. Oprócz tego dał 104 występy w schronach, szpitalach polowych i na barykadach. Po powstaniu musiał uciec z Warszawy, jednak już w 1945 roku powrócił i założył pierwszą w lewobrzeżnej części miasta kawiarnię artystyczną. To tam zasłynął wykonaniem powstałej w ostatnich dniach powstania „Piosenki o mojej Warszawie”.

 

Wytwórnia Fogg Record

W 1948 roku Mieczysław Fogg otworzył swoją własną wytwórnię płyt Fogg Record. Wytłoczył tam ponad 100 tytułów. Od 1957 do początku 1958 roku odbył tournée po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Francji. W 1958 roku powtórzył sukces sprzed przeszło 20 lat i ponownie wygrał plebiscyt Polskiego Radia na najpopularniejszego pieśniarza.

 

 

Mietek Fogg „Ta ostatnia niedziela”

Utwór „Ta ostatnia niedziela” był prawdziwym przedwojennym hitem, który pozwolił Foggowi ustanowić rekord – sprzedał bowiem ponad 100 tysięcy egzemplarzy płyty z jej nagraniem. Był to w tamtych czasach nie lada wyczyn. Jako pierwszy polski artysta śpiewał również w telewizji, w 1939 roku w studiu w Londynie.

W czasie wojny wraz z innymi artystami występował dla rannych żołnierzy. Pierwsza okupacyjna piosenka Mieczysława Fogga, „Ukochana, ja wrócę”, i reakcja publiczności na to wykonanie  zwróciła na niego uwagę gestapowców. Na szczęście artysta zdołał się obronić, jednak Niemcy bacznie obserwowali każdy jego występ. Fogg musiał więc chwilowo przestać śpiewać.

Podczas ponad 60-letniej kariery Mieczysław Fogg dał około 16 tysięcy koncertów, które odbyły się w 25 krajach Europy, a także w Brazylii, Izraelu, Nowej Zelandii, Australii i oczywiście w USA i Kanadzie. Na jego repertuar składało się łącznie ponad 2000 utworów, które znali i nucili wszyscy Polacy. Często nazywany był również "polskim Bingiem Crosbym".

[product search="bing and crosby" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]


Ostatni publiczny występ odbył się w 1988 roku. Jego utwory uwieczniano na płytach w kraju i za granicą, a ich nakład przekroczył 25 milionów egzemplarzy. Sekretem sukcesu artysty było to, że starannie dostosowywał repertuar do wieku i sytuacji, dochodząc w końcu do piosenek, które były wspomnieniami dawnych lat. Z czasów wojennych i późniejszych, największą popularnością cieszyły się utwory takie jak "Piosenka o mojej Warszawie", "Pamiętam dni", "W starym kinie", "Siwy włos" i "Co nam zostało z tych lat", które do dziś są uwielbiane i regularnie odtwarzane.

                                                                                                                                                  

 

 

Mieczysław Fogg — życie prywatne

Fogg w wieku 24 lat poznał Irenę Jakubowską, z którą wkrótce się ożenił. Otrzymywał od niej wsparcie w rozwoju kariery. Dokumentowała występy męża i jego osiągnięcia — tworzyła album z pamiątkami.

Wokalista przyciągał kobiety swoim urokiem. W latach 60. spotykał się z młodszą o 15 lat Zofią Szynagiel. Dopiero po śmierci żony wzięli ślub.

Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 r. w Warszawie.

 

Mieczysław Fogg — piosenki:

  • Płyty szelakowe:
    • Bajka / Tobie Śpiewam Tę Pieśń, Syrena Electro, 3899, 1932 r.
    • Mała-Kobietko / Żebyś Ty Mnie Zrozumiał, Syrena Electro, 9256, 1934 r.
    • O Key! / Ach, Ludwiko, Syrena Electro, 9323, 1934 r.
    • Zakochała Się Piosenka Ma / Odeszłaś Jak Sen, Syrena Electro, 9469, 1935 r.
    • ? / I Dla Nas Nadejdzie Kiedyś Wiosna, Syrena Electro, 9847, 1937 r.
    • 13 Cegieł / W Błękicie Oczu Twych, Syrena Electro, 9955, 1937 r.
    • Miłość I Smutek / Bagatelka, Fogg Record, 37/46, 1947 r.
    • Słoneczna Serenada / Po Deszczu Jest Słońce, 88
    • Wczoraj / Miłość nad Nilem, Fogg Record, 004/006 
    • Stary Walc / Pójdź, pójdź, Fogg Record, 015 / 008
    • Bluzeczka zamszowa / Bujaj mnie, bujaj, Fogg Record, 16/?
    • Rozlało się morze szeroko / Katjusza, Fogg Record, 20/21
    • Ameryka / Domek z kart, Fogg Record, 25/68
    • Kochać nie warto / Wesoła harmonia, Fogg Record, 30/34
    • Tańczące Palce / Pozdrowienie od gór, Fogg Record, 32/50
    • Kolorowa wstążka / Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem, Fogg Record, 33/51
    • Dzwony / A Tu Jest Warszawa, Fogg Record, 36/38
    • Miłość i Smutek / Bagatelka, Fogg Record, 37/46
    • Kwiat Paproci / Gwiżdżę na wszystko, Fogg Record, 41/43
    • Amor, Amor, Amor / Letnia Przygoda, Fogg Record, 161/162
    • Słoneczna serenada / Po deszczu jest słońce, Fogg Record, 88/89
    • A Ja Nic / Los, Fogg Record, 78/79
    • Tulipany / Czarnoksiężnik, Fogg Record, 77/80
    • Jak Już Popić / Alomai, Fogg Record, 70/86

[product search="Fogg" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl