Winifred Atwell - królowa boogie-woogie i ragtime 0

 

 

WINIFRED ATWELL (27.02.1914 – 28.02.1983)

 

Winifred Atwell była pochodzącą z Trynidadu i Tobago pianistką, która w latach 50-tych i 60-tych minionego wieku zdobyła uznanie jako jeden z najlepszych wykonawców gatunków boogie-woogie i ragtime. W Wielkiej Brytanii i Australii uważano ją za muzyka światowego formatu, a jej nagrania sprzedawały się w milionach egzemplarzy.

 

Trynidad i Tobago

Jako nastolatka występowała przed amerykańskimi żołnierzami w wojskowej bazie i w lokalnym klubie w miejscowości Piarco. Z jej ówczesnymi występami związana jest bardzo interesująca historia. Podczas jednego z nich żołnierze powątpiewali czy Atwell będzie w stanie zagrać coś w stylu boogie-woogie, bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych. Pianistka, wróciwszy do klubu po pewnym czasie, zagrała skomponowany przez siebie utwór „Piarco boogie”, który w późniejszym czasie nazwany został „Five finger boogie”.

 

Nauka w Londynie

Na początku lat 40-tych Atwell opuściła Trynidad i udała się do Stanów Zjednoczonych, by pobierać lekcje gry na fortepianie od Aleksandra Borovsky’ego, wybitnego pianisty pochodzenia rosyjskiego. W 1946 roku wyjechała do Londynu i ukończyła tam naukę na Royal Academy of Music, stając się pierwszą kobietą-pianistką, która otrzymała najwyższe wyróżnienie. Podczas kształcenia grywała w wielu londyńskich klubach, co dawało jej środki na utrzymanie. Występując w Casino Theatre, została zauważona przez Bernarda Belfonta, który zaproponował jej kontrakt z Decca Records. Jednym z jej pierwszych utworów, który stał się niezwykle popularnym w początku lat 50-tych był „Black nad white rag”, puszczany wielokrotnie w rozgłośniach radiowych.

 

Muzyczna sława i występy przed królową

W listopadzie 1952 roku w Wielkiej Brytanii utworzono listę popularnych przebojów, a Atwell z kompozycją „Brittania rag” została pierwszym czarnoskórym artystą, którego utwór znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia. W kolejnych latach nagrywała utwory, które w krótkim czasie stały się hitami, m.in. „Coronation Rag” skomponowany na cześć koronacji królowej Elżbiety II. W tym czasie zaczęła również nagrywać składanki muzyczne, z których pierwsza nosiła nazwę „Let’s have a party”. Połowa lat 50-tych oznaczała szczyt jej kariery w Wielkiej Brytanii. Wystąpiła wtedy na corocznej gali z udziałem członków rodziny królewskiej – Royal Variety Show, jak również na prywatnym przyjęciu królowej. W 1956 roku odwiedziła Australię, gdzie została przyjęta jak międzynarodowa muzyczna sława.

 

Życie w Australii

W połowie piątej dekady XX wieku burzliwie wkroczył do muzycznego świata rock & roll. W związku z tym rola Atwell na rynku muzycznym w Europie zaczęła stopniowo maleć. W 1962 roku wyruszyła w brytyjską trasę – „The Winifred Atwell show”. W latach 70-tych przeniosła się na stałe do Sydney, jako że w Australii ciągle uznawana była za fortepianową indywidualność.   

 

Winifred Atwell podczas występów używała dwóch fortepianów. Najpierw grała utwory klasyczne na fortepianie, a następnie utwory w konwencji ragtime na pianinie, zakupionym w sklepie ze starociami za 50 szylingów i określanym przez artystkę jako „my other piano”. Występowała także publicznie przeciwko rasizmowi oraz w obronie Aborygenów i ich warunków do życia. Wspierała potrzebujące dzieci i sieroty. Wielokrotnie dawała koncerty dla Moby Dick Surfer’s Club przy Whale Beach, do którego sama należała. W 1980 roku doznała udaru mózgu. Trzy lata później spłonął jej dom w Narabeen, a Atwell zmarła niedługo później na atak serca.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

OFERTA SPECJALNA!
Nowości
BZN - Lady McCorey singiel 6013511 DB
BZN - Lady McCorey singiel 6013511 DB
19,99 zł
szt.
BZN - The Clown singiel 6013503 BDB
BZN - The Clown singiel 6013503 BDB
19,99 zł
szt.
BZN - Marching On singiel 6013548 DB
BZN - Marching On singiel 6013548 DB
19,99 zł
szt.
Girlie - Andy singiel 15829AT BDB
Girlie - Andy singiel 15829AT BDB
19,99 zł
szt.
Toulouse - APB singiel 49429 DB
Toulouse - APB singiel 49429 DB
19,99 zł
szt.
Bieszczadzki Koncert singiel ZSN745 DB
Bieszczadzki Koncert singiel ZSN745 DB
19,99 zł
szt.
Partita - Kolędy singiel V332 DB
Partita - Kolędy singiel V332 DB
19,99 zł
szt.
Kolędy Polskie singiel 102 DB
Kolędy Polskie singiel 102 DB
19,99 zł
szt.
Kolędy Polskie singiel 101 DB
Kolędy Polskie singiel 101 DB
19,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl