Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48788947332

biuro@dogramofonu.pl

Benny Goodman - narodziny ery swingu
Benny Goodman - narodziny ery swingu

Benny Goodman (30.05.1909 – 13.06.1986)

W latach 30. XX wieku narodził się nowy kierunek muzyki jazzowej — swing. Nazwę zaczerpnął od charakterystycznego rytmu nadawanego przez sekcję rytmiczną. Wybitnym przedstawicielem swingu był Benny Goodman — bandleader i klarnecista. W latach 30. i 40. był niekwestionowanym autorytetem wśród muzyków jazzowych. Przyczynił się do rozwoju tego gatunku, a dzięki odpowiedniemu wykształceniu i doświadczeniu wprowadził jazz na salony i na potańcówki.

 

Początki kariery

Pochodzący z żydowskiej rodziny Goodman z klarnetem związany był praktycznie od zawsze. Już w wieku 10. lat za sprawą ojca rozpoczął w synagodze Kehelah Jacob naukę gry na tym instrumencie. Szło mu to wyjątkowo szybko, więc zaledwie 2 lata później zadebiutował na scenie w Central Park Theater w Chicago.

W 1925 roku na 4 lata dołączył do zespołu Bena Pollacka, zyskując tym samym ogromne doświadczenie i renomę. W 1929 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął działalność jako muzyk-freelancer. W tym czasie doraźnie współpracował z wieloma muzykami i realizował nagrania dla m.in. dla Melotone Records, Brunswick Records czy Victor Talking Machine Company.

Od 1933 do 1935 roku współpracował z Columbia Records, dla której m.in. zarejestrował utwory: „Ain't Cha Glad?”, „Riffin' the Scotch” i „I Ain't Lazy, I'm Just Dreamin”. Sukcesy tych nagrań poskutkowały stworzeniem przez Goodmana stałego zespołu. Już 1 czerwca 1934 roku formacja zadebiutowała na Broadwayu w Billy Rose’s Music Hall, a wkrótce została zaproszona do udziału w cotygodniowym radiowym programie „Let’s Dance” emitowanym przez stację NBC.

 

Narodziny ery swingu

Sukcesy kolejnych singli i muzyki prezentowanej podczas programu „Let’s Dance” doprowadziły zespół Goodmana do słynnych koncertów z sierpnia 1935 roku. 19 sierpnia w Oakland, a 2 dni później, w Los Angeles, publiczność zgromadzona, bardzo dobrze znająca repertuar Goodmana z audycji radiowych, żywo tańczyła i bawiła się przy akompaniamencie – jak to określiły media – „nowej muzyki”. O występie w Los Angeles od razu zrobiło się głośno, a wydarzenie to określono „narodzinami ery swingu”.

Szczyt popularności zespołu Goodmana przypada właśnie na drugą połowę lat 30-tych XX wieku. 16 stycznia 1938 roku wystąpił na wyprzedanym koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku, który uważany jest za jeden z najważniejszych w historii muzyki jazzowej. Jazz, po latach wysiłków ze strony wielu muzyków oficjalnie został „zaakceptowany” przez tzw. mainstreamową publikę. Zapis audio koncertu wydano w 1950 roku pod tytułem „The Famous 1938 Carnegie Hall Jazz Concert”. Jest to najlepiej sprzedający się live album jazzowy w historii muzyki.

 

Późniejsza działalność muzyczna

Na przełomie lat 30. i 40. z zespołu Goodmana odeszło kilku muzyków, a problemy zdrowotne i poddanie się operacyjnemu leczeniu dyskopatii uniemożliwiło mu grę do końca 1940 roku. Swój zespół rozwiązał zaledwie na rok w 1944 roku, by powrócić do studia i ostatecznie w 1949 roku zrezygnować z dalszej gry w zespole.

Na dalszą działalność muzyczną Goodmana składały się reedycje starszych wydawnictw oraz koncerty na całym świecie. Lata 1956–1957 upłynęły pod znakiem koncertów na Dalekim Wschodzie, natomiast utwory z trasy po ZSRR z 1962 roku zostały wydane na krążku „Benny Goodman in Moscow”. Ostatnim albumem przed śmiercią muzyka był „Let’s Dance”, nominowany do Grammy za najlepsze jazzowe wykonanie instrumentalne. Artysta zmarł 3 czerwca 1986 roku na atak serca.

 
 

Benny Goodman — utwory

 

Na miano największego szlagiera zasługiwał z pewnością utwór "Sing, Sing, Sing" orkiestry Benny'ego Goodmana. Serca słuchaczy podbił także utwór "Blue Moon", "Don't Be That Way" czy "Why Don't You Do Right". Oprócz tego warto zwrócić uwagę na "Flying Home" czy "Stompin' At The Savoy". Orkiestra Benny'ego Goodmana miała w swoim repertuarze wiele znanych standardów jazzowych i popowych.

Benny Goodman — płyty

Muzykę Benny'ego Goodmana znajdziesz zarówno na płytach szelakowych, jak i winylowych. Sprawdź utwory dostępne w naszym sklepie:

 

[product search="goodman" slider="true"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl