Masz pytanie?
Jesteśmy do twojej dyspozycji

+48 696 472 825

    

Jak czyścić płyty winylowe?
Jak czyścić płyty winylowe?

Płyty winylowe mają już ponad 50-letnią tradycję! Ich poprzedniczek, działających bez użycia prądu płyt szelakowych, jako pierwsi słuchali nasi pradziadkowie żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy jednak mało kto był szczęśliwym posiadaczem pierwszych gramofonów na korbę. Dziadkowie mogli już od czasu do czasu usłyszeć ulubionych zagranicznych wykonawców (dalej nagrywających na szelakach), a dopiero rodzice szaleli na swoich pierwszych prywatkach przy muzyce puszczanej z gramofonów elektrycznych, odtwarzających płyty winylowe z najpopularniejszymi polskimi i zagranicznymi przebojami rockowymi, czy jazzowymi. Dziś płyty winylowe są zabytkiem, który powrócił do łask i stał się ponownie popularnym nośnikiem dźwięku. Wymagają jednak konserwacji i warto wiedzieć jak czyścić płyty winylowe.

 

Płyty winylowe dla kolekcjonerów

Współcześnie dostęp do przedmiotów kolekcjonerskich, głównie dzięki Internetowi, jest dużo łatwiejszy niż w czasach naszych rodziców, czy dziadków. Miłośnicy muzyki puszczanej z winyli mają łatwy dostęp zarówno do popularnych krążków, jak i rzadkich egzemplarzy kolekcjonerskich. Mogą też poszerzać swoją wiedzę o gramofonach, poznawać w sieci innych zwolenników retro muzyki, wymieniać się płytami oraz doświadczeniami, a także nabywać kolejne egzemplarze winyli do swojej kolekcji. Dziś płyty winylowe mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską, choć znawcy podkreślają walory starych nagrań i głębię ich dźwięku. I choć są dostępne na aukcjach w niewygórowanych cenach, warto wiedzieć, że ich wartość zależy w znacznym stopniu od zużycia płyty, w jakich warunkach była przechowywana i tego jak będziemy ją konserwować. Wartość kolekcjonerska winyli wzrasta z biegiem czasu, jak w przypadku serii każdego przedmiotu wyprodukowanego w ograniczonej ilości. Jednak każda rysa wpływa na pogorszenie jakości dźwięku płyty winylowej i istotnie obniża jej wartość. Jak konserwować płyty winylowe, aby przetrwały kolejne lata i zachowały dobrą jakość nagranych na nich dźwięków?

 

Jak dbać o płyty winylowe?

Podstawą konserwacji jest oczywiście przechowywanie płyty. Powinna ona być zamknięta w oryginalnym opakowaniu, czyli w papierowej koszulce lub okładce. Po odsłuchaniu płyty, nie zostawiajcie jej na gramofonie, tylko chowajcie od razu do opakowania. W przypadku szczególnie rzadkich lub cennych płyt warto pokusić się o ich zamknięcie w specjalnej ramce, dzięki czemu będą dobrze zabezpieczone, a dodatkowo będą stanowiły element ozdobny, np. ściany w mieszkaniu. Takie ramki znajdziecie np. w sklepie DoGramomofonu.PL

Pierwszym etapem jest ustalenie jak czyścić płyty winylowe z kurzu, który gromadzi się na nich praktycznie zawsze. Winyle łatwo go przyciągają, ponieważ wykonane są z materiałów silnie elektrostatycznych, dlatego nawet przechowywane w koszulce mogą się kurzyć. Każda płyta ma drobne rowki, w których gromadzą się drobne zanieczyszczenia, a odtwarzając brudną płytę, poza słabą jakością dźwięku, niszczy się też igłę gramofonu. A zatem czym czyścić płyty winylowe? Najlepiej mieć specjalną szczoteczkę antystatyczną. Po umieszczeniu płyty na talerzu gramofonu i jego uruchomieniu (zanim ustawimy ramię z igłą), wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni płyty i zaczekać kilka okrążeń umożliwiając jej zebranie kurzu. Warto zrobić to zawsze przed rozpoczęciem odtwarzania każdej płyty.

A co jeśli nasze winyle są bardzo brudne, bo były przechowywane w niewłaściwy sposób? Jak doprowadzić je do stanu używalności, nie uszkadzający ich powierzchni?

 

Mycie płyt winylowych

W czasach PRL-u o płyty generalnie nie dbano, gdyż nie miały one wówczas wartości kolekcjonerskiej, ani nie wiedziano jak się z nimi poprawnie obchodzić. Dużą dbałością było już to, gdy posiadacz płyty pilnował, by jej nie dotykać ostrymi przedmiotami i odkładać zawsze do koperty. Zwykle mocno zabrudzone płyty to te, które udało nam się odgrzebać z kartonu na strychu, pokryte wieloletnim kurzem, z którym szczoteczka sobie nie poradzi. Jak myć płyty winylowe z cięższych zabrudzeń? Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnego płynu + miękkiej szmatki. Spryskujemy płytę i okrężnymi ruchami, podążając za rowkiem, delikatnie czyścimy jej powierzchnię. Potem odkładamy krążek do wyschnięcia. Czasem czynność trzeba powtórzyć.

W sklepach dla kolekcjonerów można znaleźć specjalne myjki do płyt winylowych oraz płyny do ich konserwacji. Korzystanie z nich jest najbezpieczniejszą opcją, pozwalającą w delikatny sposób dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia z rowków płyty. Jest to jednak dosyć drogie rozwiązanie i raczej nie nadaje się do domowego użytku, bo trudno rozstawiać myjkę i cały osprzęt przed każdorazowym odsłuchem jednej płyty.

Na forach internetowych miłośników gramofonów można spotkać wiele sposobów na to jak odświeżyć płyty winylowe i czym myć płyty winylowe. Mogą one być mniej lub bardziej ryzykowne, jak również mniej lub bardziej kosztowne. Priorytetem powinny być działania zabezpieczające jej powierzchnię, bo fizycznych uszkodzeń płyty (np. rys) nie da się trwale usunąć.

Najlepszym sposobem na to jak dbać o płyty winylowe jest po prostu regularne używanie szczoteczki antystatycznej (przed każdym odsłuchem płyty) i przetarcie ich co kilka miesięcy miękką ściereczką ze specjalnym płynem myjącym + przechowywanie w szczelnym opakowaniu. Warto też wymienić stare, brudne koperty a nowe. Wtedy nasza kolekcja ma szanse zachować właściwy dźwięk, bez niepotrzebnych trzasków i szumów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl